Açıköğretim Ders Notları

İnternet Yayıncılığı Dersi 2. Ünite Sorularla Öğrenelim

Açıköğretim ders notları öğrenciler tarafından ders çalışma esnasında hazırlanmakta olup diğer ders çalışacak öğrenciler için paylaşılmaktadır. Sizlerde hazırladığınız ders notlarını paylaşmak istiyorsanız bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretim derslerinden İnternet Yayıncılığı Dersi 2. Ünite Sorularla Öğrenelim için hazırlanan  ders çalışma dokümanına (ders özeti / sorularla öğrenelim) aşağıdan erişebilirsiniz. AÖF Ders Notları ile sınavlara çok daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

İnternet Yayıncılığı Araçları

1. Soru

Dahili modemlerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif görev yaparlar. Cihazın Seri çıkışlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Çıkışı üzerinde de çalışabilirler. Sabit seri çıkış kullanmadığı için üzerindeki ayarlar ile yapılandırılması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından temin eder. Ses ayarları yazılım kontrollüdür.


2. Soru

Dosya sunucusu nedir?

Cevap

Dosya sunucusu, temel görevi bir ağa bağlı bilgisayarda paylaşılan bir alan üzerinde yetkili kullanıcıların erişimine açık olarak dosya, veri ve belge barındırmak ve paylaşmak olan sunucu tipidir. Bu tür sitelere erişim genellikle dosya transfer protokolü (ftp-file transfer protokol) üzerinden olmaktadır.


3. Soru

Ethernetin tipik özellikleri nelerdir?

Cevap

Ethernetin tipik özellikleri şöyle sıralanabilir: • Basitlik, düşük fiyat, • Uyumluluk, • Adresleme esnekliği, • Bütün istasyonlara eşit haklar, • Yüksek hız, • Bakıma uygun olma.


4. Soru

GPRS nasıl açıklanabilir?

Cevap

GPRS (General Packet Radio Service), ikinci nesil cep telefonlarında kullanılan şebeke üzerinden veri alıp göndermeye yarayan teknolojinin ismidir.


5. Soru

Harici modemlerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modemlerdir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunur. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şeklindedirler. Harici modemlerin ön yüzlerinde, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla ışıklar bulunur.


6. Soru

İnternete hangi araçlardan erişilmektedir?

Cevap

Başlıca internete erişim araçları şöyle sıralanabilir: • Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, • Tablet bilgisayarlar, • Akıllı telefonlar.


7. Soru

Bilgisayar ağı ve Ethernet nedir?

Cevap

İki ya da daha fazla sayıda bilgisayarın birbirleri ile bağlantı kurmasına “Bilgisayar Ağı” denir. Ethernet ise bilgisayarlar arasında bir ağ oluşturmaya yarayan yöntemdir. Şu anda dünyada bilgisayar ağı oluşturmada en çok kullanılan LAN teknolojisidir. Ethernet yalnız başına bir teknoloji değil, bir teknoloji ailesidir. Ethernet sadece bir teknoloji değil, hızlı ethernet, gigabit ethernet gibi alt teknoloji gruplarını içeren bir teknoloji ailesidir.


8. Soru

İnternete erişim araçlarından tablet bilgisayarın gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Tablet bilgisayarlar, cep telefonlarından, kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlardır. Tablet bilgisayar, ilk kez 1990larda Pen Computing tarafından “PenGo Tablet Computer” adıyla tanıtıldı ve Microsoft tarafından da üne kavuşturuldu. Bir tablet kişisel bilgisayar olarak ilk kez Microsoft’un hazırladığı Tablet PC teknolojisi ve yazılımları ile kullanımı sunuldu. İki yaygın dokunmatik ekran teknolojisinden biri olan yüzey dalgalı sistemde, cam ekran üzerinde yerleşmiş şeffaf bir iletken kaplama bulunur. Yüzey dalgalı ekranlarda çoklu dokunma (multi-touch) özelliği de bulunur. İki ya da daha fazla çoklu dokunuşu destekleyen bu ekranlarda aynı anda bir kaç noktadan komut verilebilmektedir. Diğer bir yaygın dokunmatik ekran teknolojisi olan dirençli yüzey ise endüstride ve kamu hizmeti veren cihazlarda kullanılmaktadır. Çünkü bu cihazlar yüzeye baskı uygulanarak çalışmaktadır. Pratik bir sistem olan dirençli ekranlar, yüzey dalgalı sistemler kadar titiz ve hassas değildir. Tablet bilgisayarlar konusunda ilk yazılımı Microsoft firması üretmiş olsa da tablet bilgisayarların yeniden gündeme girmesi ile yazılım piyasasına Apple firmasının İOS ve Google firmasının Android işletim sistemleri egemen olmuştur. Günümüz tablet piyasası bu iki işletim sistemi ve bunlara uygun yazılımlar üzerinden ilerlemektedir.


9. Soru

İnternete erişim araçlarından akıllı telefonların gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Akıllı telefon (Smart Phone) cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan Avuç içi bilgisayarların (PDA) özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş mobil iletişim cihazıdır. Tıpkı bilgisayarlar gibi bir işlemciye sahip olan bu cihazların işlemcileri karmaşık işlemleri sorunsuzca yapabilmektedir. Aynı zamanda çoğu akıllı telefonda Grafik İşlemci de mevcuttur. Bu yolla yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf çekebilmekte ve işlenebilmektedir. Akıllı telefonların neredeyse hepsinde ARM tabanlı işlemciler kullanılır. Bu tür işlemcilerin kullanılmasının ana sebebi düşük güç tüketimi ve buna rağmen yüksek performans sağlamalarıdır. Çoğu akıllı telefonun bağlantı özellikleri eksiksizdir. Yani, akıllı telefonlar ile kablosuz ağlara (Wi-Fi) bağlanabilir, Bluetooth ile dosya alışverişi yapabilir ve de yüksek anten performanslarıyla kaliteli sayılabilecek bir konuşma yapabilirsiniz. 3G teknolojisi ile internete bağlanabilirsiniz. Mobil İşletim Sistemleri, bir cep telefonunda bulunmayan esneklik, özellik ve de uygulama sayısını akıllı telefonlara verir. Dünyada, akıllı telefonlarda en fazla kullanılan mobil işletim sistemidir. Android yalnızca dokunmatik ekranlı telefonlar için kullanılabilir bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı ve Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Ancak, herhangi bir Android akıllı telefonun yüksek donanım performansı ve yüksek güçlü bataryalara ihtiyacı bulunmaktadır. iOS Apple tarafından üretilmiş ve geliştirilmekte olan bir diğer mobil işletim sistemidir. Yalnızca Apple markalı IPhone ve IPad gibi cihazlarda çalışmaktadır.


10. Soru

İnternet erişim araçlarının bağlantı türleri nelerdir?

Cevap

Erişim araçları kadar önemli bir başka konu ise internet erişim araçlarının destek aldığı araçlar ve onlarla ilgili alt yapılardır. Alt yapılar denildiğinde akla bağlantı türleri gelmelidir. Bağlantının veri taşıma hızı ve kapasitesi bağlantının kalitesini belirlemektedir. Kablolu ve kablosuz bağlantılar ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilecek biçimde gelişmektedir.


11. Soru

Üçüncü nesil bağlantısı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (IMT-2000-International Mobile Telecommunications 2000) ya da daha bilinen adıyla 3G (3rd Generation), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WİMAX gibi veri aktarım ve görüntüleme teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir.


12. Soru

Kablosuz ağ bağlantısı nedir?

Cevap

Kablosuz ağ bağlantısı geniş bant olanağıyla ve kullanıcıyı da kullandığı cihazı da bağımsızlaştırması nedeniyle geniş kitleler ve firmalar tarafından yoğun bir biçimde tercih edilmektedir. Kablosuz ağ bağlantısında radyo frekansları kullanılmaktadır.


13. Soru

Uydu üzerinden internet bağlantısı nedir?

Cevap

Uydu üzerinden internet bağlantısı kullanıcıya karasal şebekeler üzerinden değil de veriyi uzaydan yollayıp yine uzaydan alma olanağı vermektedir. Dünyanın her 24 saatte kendi etrafında dönmesiyle bağlantı noktası ile uydu arasındaki mesafe uzaklaşıp yaklaşmaktadır. Bu durum uydu üzerinden kurulan internet bağlantısının zaman zaman yavaşlamasını veri akışının güçleşmesine neden olmaktadır. Uydu üzerinden internet bağlantısı standart internet bağlantısından yaklaşık saniyede 500 KB daha hızlıdır. Buna karşılık fiber optik bağlantıdan yavaştır.


14. Soru

Modemler nasıl sınıflandırılırlar?

Cevap

Modemler genellikle birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye (bit/s) olarak ölçülür. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına (symbol rate) göre de sınıflandırılabilirler.


15. Soru

İnternete erişim araçlarından bilgisayarın gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Bilgisayar çeşitli programlar aracılığıyla iletilen belirli komutlar doğrultusunda veri işleyen ve depolayan makinedir. Masaüstü, diz üstü, netbook, tabletler ve akıllı telefonlar günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlardır. İlk bilgisayarlar büyük bir oda kadar olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla enerji tüketiyordu. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma gelmiştir. Toplum gözünde kişisel bilgisayarlar ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarlar, bilgi çağının simgeleri olarak tanınmıştır. İlk dönemin bilgisayar örnekleri arasında sayı boncuğu (abaküs) ve AntiKitira Makinesi sayılabilir. Joseph Marie Jacquardın dokuma tezgâhındaki işlemi otomatikleştirmek adına ürettiği delikli kartlar bilgisayarların gelişme sürecindeki, ilk yazılım olarak görülmektedir. Yapılacak işleme standart getiren, otomatikleştiren kartlı sistem makinenin karttaki deliklere göre programlanması anlamına gelmektedir. ABD Ordusunun gereksinimleri doğrultusunda 1946’da geliştirilen ENIAC, onluk sayı tabanına dayalı olan ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayardır. ENIACın eksikliklerinden yola çıkan geliştiricileri, kullanımı daha esnek bir model üzerinde çalışıp, saklı yazılım mimarisi veya daha çok von Neumann mimarisi olarak tanınan tasarımı geliştirdiler. Bu mimariye dayalı olarak geliştirilen bilgisayarlardan ilki İngilterede tamamlandı (SSEM). Aynı mimariye bir yıl sonra kavuşan ENIACa ise EDVAC adı verildi. Boşluk tüpüne dayalı bilgisayar teknolojisi 1950ler boyunca kullanıldıktan sonra, 1960larda daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar yaygınlık kazandı. 1970lere varıldığında tümleşik devre uygulayımı ve Intel 4004 gibi mikroişlemcilerin geliştirilmesi ile daha büyük bir başarı, güvenilirlik artışı ve maliyet düşüşü yaşandı. 1980lerde artık bilgisayarlar, çamaşır makinesi gibi günlük hayat kullanımındaki birçok makinenin denetleyici donanımlarındaki yerlerini almaya başlamışlardı. Son olarak 1990larda ki İnternetin gelişimi ile de bilgisayarlar televizyon ve telefon gibi alışılmış birer aygıt hâline gelmişlerdir.


16. Soru

İlk 4G testi ne zaman ve nasıl yapılmıştır?

Cevap

17 Ağustos 2009da ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından yapılmıştır. ABDnin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır. Test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, Voice over Internet Protocol (VoIP) ile LTE 4G üzerinden denenmiştir. 4G, hizmet kalitesi (HK) ve kablosuz geniş bant erişimi, Çok ortamlı mesajlaşma hizmeti, video sohbet, taşınabilir TV, yüksek çözünürlüklü TV kapsamı, DVB, gibi gelecek olan uygulamaların hız gerekliliklerini oturtmak, ses ve veriler gibi minimal hizmet ve “herhangi bir zamanda-herhangi bir yerde” gerçekleşen diğer hizmetler için geliştirilmiştir.


17. Soru

İnternet kullanımının yaygınlaşmasının sebepleri nelerdir?

Cevap

İnternet kullanımının yaygınlaşmasının altında içeriğin zenginleşmesi ve günlük hayattaki pek çok şeyin internette karşılığını bulması yatmaktadır. Eğlenceden, işe kadar günlük hayattaki gereksinimlerin internette karşılığını bulması hem yazılımların çeşitlenmesini hem de sunucuların verdiği hizmetlerin çeşitlenerek genişlemesini zorunlu kılmaktadır. İnternetin ilk günlerinden beri var olan ağ sunucuları ve alan adı sunucularının yanı sıra hizmet veren farklı işlevleri yerine getiren sunucular geliştirilmiş ve kullanıma sokulmuştur.


18. Soru

Dördüncü nesil bağlantısı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Dördüncü nesil bağlantı; telekomünikasyonda 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, Wi-fi ağlarda 1Gbpsdir. Bir 4G sistemi ses, video, veri ve kitle iletişimi olanaklarını talep eden kullanıcılara hizmet verebileceği bir IP çözümü sağlar.


19. Soru

Çevirmeli ağ bağlantısı nedir?

Cevap

Analog bir bağlantı çeşidi olan çevirmeli ağ bağlantısı ucuz ve yavaş bir bağlantı çeşididir. Bağlantı bilgisayara bağlı bir modem aracılığıyla bir telefon hattı üzerinden bu iş için ayrılmış bir telefon numarasının aranması yoluyla gerçekleşir. Modem analog hat üzerinden gelen sinyali dijital veriye dönüştürür ve bilgisayara iletir.


20. Soru

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarında hangi özellikler bulunmaktadır?

Cevap

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarının özellikleri şöyle sıralanabilir: • Gezinme sırasında ziyaret edilen sayfalara geri dönebilmek için geri ve ileri butonu bulunur. • İçeriği belirli aralıklarla yenilenen sayfaların otomatik güncellemesini beklemeden yüklenmesini sağlamak için sayfayı yenile ya da yeniden yükle butonu bulunur. • Yüklemesi geciken içeriklerin yüklenmesini beklememek ya da durdurmak için sayfanın yüklenmesini durdur butonu bulunur. • Kullanıcının ağ tarayıcısının başlangıç sayfasına dönmesini sağlamak için giriş sayfasına dön butonu bulunur. • Kullanıcının erişmek istediği sayfanın ağ adresini yazabilmesi için adres satırı bulunur. • Kullanıcının arama motorlarına doğrudan erişimini sağlayan arama satırı bulunur. • Sayfanın yüklenip yüklenmediğinin ya da ne kadarının yüklendiğinin anlaşılması için durum satırı bulunur.


21. Soru

Tümleşik dijital ağ servisi nedir?

Cevap

Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN) dijital ve analog telefon hatları üzerinden ses, video ve veri iletiminin uluslararası standardıdır. Klasik ISDN erişiminin veri taşıma hızı ve kapasitesi saniye de 64 KB ile 128 KB arasındadır. B-ISDN olarak anılan Geniş bantTümleşik Dijital Ağ Servisi veriyi normal telefon hatları yerine fiber optik telefon hatları üzerinden kullanır.


22. Soru

Sayısal abone hattı nedir?

Cevap

Sayısal abone hattı (DSL-Digital Subscriber Line), sıradan bakır kablolar üzerinden evlere ve ofislere yüksek bant genişliği sağlayan bir teknolojidir.


23. Soru

Asimetrik sayısal abone hattı nedir?

Cevap

Asimetrik sayısal abone hattı (ADSL-Asymmetric Digital Subscriber Line), günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir.


24. Soru

Asimetrik sayısal abone hattı 2 nedir?

Cevap

Asimetrik sayısal abone hattı 2 (ADSL2 Asymmetric Digital Subscriber Line 2) ve Bant genişliği arttırılmış asimetrik sayısal abone hattı (ADSL2+, Extended bandwidth Asymmetric Digital Subscriber Line 2) ADSL’nin geliştirilmiş halidir, en büyük farkı veri hızı ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin bağlanmasına izin vermesidir. Geniş bant teknolojisinin standartları, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından ADSL2 ve ADSL2+ G.992.3 ve G.992.5 olarak belirlenmiştir.


25. Soru

Yüksek hızlı sayısal hizmet hattı nedir?

Cevap

Yüksek hızlı sayısal hizmet hattı (VDSL), ADSL’e çok benzeyen bir DSL teknolojisidir. VDSLin ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 metrelik mesafelerden daha öteye erişememektedir. Kablolu ağ bağlantısı uygun bir modem aracılığıyla kullanıcının geniş bant internet eriştirir. Genellikle kablolu TV için düzenlenmiş hatlar kullanılır. Türkiyede Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından dokuz büyük ilde başlatılmıştır.


26. Soru

Modem nedir?

Cevap

Modem, tanım olarak “Modülatör” ve “De modülatör” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların İnternete bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine, ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.


27. Soru

İnternet yayıncılığının güçlüğü nedir?

Cevap

Yayıncılığın güçlüklerinden biri içeriğin internete erişilen aracın niteliklerine uygun olarak verilmesi zorunluluğudur.


28. Soru

İnternetin hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenler nelerdir?

Cevap

Bir iletişim ortamı olarak internet geniş kitlelerin eş zamanlı ya da eş zamansız, etkileşimli bir iletişim sürecinin içine sokmaktadır. İşlevselliği, karşıladığı gereksinimler, gelişen teknolojiye uyum sağlama becerisi, kendini yenileme potansiyeli hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenlerdir. İnternetin hızlı yaygınlaşmasındaki bir başka önemli neden ise erişimin kolay olması ve farklı araçlarla gerçekleşebilmesidir.


29. Soru

Sunucu nedir ve başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

Adında sunucu kavramı bulunan pek çok ürün kullanılmaktaysa da bir ya da daha fazla kullanıcının talep ettiği veriyi bilgisayar altyapısı içinde işleyerek paylaşan sistemler sunucu olarak kabul edilir. Sunucunun temel niteliği barındırdığı veriyi paylaşmasıdır. Bu açıdan veri depolanan bir bilgisayar sunucu değildir. Kullanıcının bir başka bilgisayar aracılığıyla talep ettiği veriyi bir işletim sistemi aracılığıyla tam da kullanıcının istediği gibi iletebilen bilgisayarlar sunucu niteliği kazanır. Bu noktada bilgisayarın sunucuya dönüşmesini sağlayan şey bir işletim sistemi ya da paylaşım özelliği kazandıran bir programdır.


30. Soru

Ev sunucusu nedir?

Cevap

Ev sunucusu, ev ağı ve internet üzerinde erişilebilen kişinin özel konutundaki kişisel gereksinimleri için kullanacağı yerel bir sunucudur. Ev halkının internet üzerinden erişebileceği her türlü cihaza erişme, kullanma olanağı veren ev sunucuları dosya paylaşımı, yazıcı kullanımı, medya erişimi, ağ hizmeti gibi işleri yerine getirebileceği gibi, güvenlik sistemlerinin kontrolü, ev ısınmasında kullanılan sistemlerin kontrolü de yapılabilmektedir.


31. Soru

Başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

İnternet kendisi sunuculardan ve kullanıcılardan oluşan dev bir ormandır. Kullanıcı bir web sayfasına ulaşmak istediğinde, talebi kilometrelerce uzunluğundaki kablolar üzerinden çeşitli sunuculara aktarılarak hedefine ulaşmakta ardından geri dönmektedir. Bu süreçte ortaya çıkan farklı talepler farklı uygulamaların ve hizmetlerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan başlıca sunucu tipleri şöyle sıralanabilir: • Uygulama sunucusu, • İletişim sunucusu, • Veri tabanı sunucusu, • Dosya sunucusu, • Oyun sunucusu, • Ev sunucusu, • Vekil sunucu, • Alan adı sunucusu, • Ağ sunucusu.


32. Soru

Ağ sunucusu nedir?

Cevap

Hosting yani Türkçe karşılığı “barındırma”, web sayfalarını internet’te yayınlamak için gerekli alanın kiralanmasıdır. Diğer bir ifadeyle Hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.


33. Soru

Uygulama sunucusu nedir?

Cevap

Uygulama sunucusu, belirli bir yazılımın uygulamalarını çalıştırmak için oluşturulmuş bir yazılımdır. Daha çok ağ sunucuları için kullanılır. ASP, .NET, PHP, Java Script uygulamaları için kullanılmaktadır. Güvenlik, veri hizmeti, yüklemeyi dengelemek ve yönetmek gibi pek çok farklı amaç için de kullanılmaktadır.


34. Soru

Alan adı sunucusu nedir?

Cevap

Alan isimlendirme sistemi sunucusu, DNS İngilizce Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. DNS, en fazla 256 karakter uzunluğunda olabilen alan isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Alan ismi, hem bilgisayarın ismini hem de bilgisayarın bulunduğu Internet alanı gösterir.


35. Soru

Vekil sunucu nedir?

Cevap

Vekil sunucu, ya da yaygın kullanılan İngilizce adıyla Proxy sunucu, kullanıcının bilgisayarı ile internet arasında yer alan bir aracı bilgisayardır. Proxy sunucudaki güvenlik duvarı, bazı web sitelerine ya da web sayfalarına erişimi çeşitli nedenlerle engeller. Proxy sunucular; • Güvenlik duvarı veya içerik filtresi görevi görür. • Performansı artırır.


36. Soru

İletişim sunucusu nedir?

Cevap

İletişim sunucusu, bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir. Bu sistemler, farklı yerlerdeki çeşitli platformların bir ara yüz olmaksızın birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu sunucular yetki sınırlandırması olan ama herkesin kullanımına açık, güvenli ve sorunsuz bir biçimde iletişim kurmasını sağlar.


37. Soru

Veri tabanı sunucusu nedir?

Cevap

Veri tabanı sunucusu, sunucu niteliğine, amaca uygun yapılandırılabilme esnekliğine sahip bir bilgisayarın, veri tabanı yazılımları ile veriyi saklayabilecek işleyebilecek ve dağıtabilecek bir yapıya kavuşturulması ile elde edilir.


38. Soru

Akıllı telefon bağlantı türleri nelerdir?

Cevap

Akıllı telefon bağlantı türleri şöyle sıralanabilir: • GPRS, • Kablosuz uygulama protokolü, • Üçüncü nesil bağlantısı, • Dördüncü nesil bağlantısı.


39. Soru

Web-server ve Web-hosting nedir?

Cevap

Web sitesine ait dosyalar için depo vazifesi gören ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bilgisayarlara ağ sunucusu (web server); bu veri saklama ve yayınlama işlemine de ağ dosyaları barındırma (web hosting) denir.


40. Soru

Kablosuz uygulama protokolü nasıl açıklanabilir?

Cevap

Kablosuz uygulama protokolü (WAP-Wireless Application Protocol), mobil telefonlar, avuç içi bilgisayarlar (PDA) gibi mobil iletişim araçları için internet içeriği sağlayan bir teknolojidir. Kullanıcının cep telefonu hizmeti kullanabilen cihazları ile anlık olarak güvenli bir biçimde internete erişmesini sağlamaktadır.


41. Soru

Oyun sunucusu nedir?

Cevap

Oyun sunucusu, belirli bir oyunun birden fazla kişi tarafından çevrim içi olarak oynamasına izin veren sunucu türüdür. Oyun sunucuları, sadece bu amaca hizmet eden bilgisayarlar üzerine kurulmuş sunucu yazılımlarıdır. Bu yazılım genel olarak belirli bir oyunun, çeşitli oyuncular tarafından çevrimiçi olarak birbirleriyle oynamalarına izin verir.


42. Soru

İnternetin hızla yaygınlaşmasındaki önemli etmenler nelerdir?

Cevap

Bir iletişim ortamı olarak internet geniş kitlelerin eş zamanlı ya da eş zamansız, etkileşimli bir iletişim sürecinin içine sokmaktadır. İşlevselliği, karşıladığı gereksinimler, gelişen teknolojiye uyum sağlama becerisi, kendini yenileme potansiyeli hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenlerdir. 


43. Soru

Günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlar nelerdir?

Cevap

Günümüzde bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Masaüstü, diz üstü, netbook, tabletler ve akıllı telefonlar günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlardır.


44. Soru

ABD ordusunun gereksinimleri doğrultusunda onluk sayı tabanına dayalı olan ve ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayar olan ENIAC hangi tarihte geliştirilmiştir?

Cevap

ABD Ordusunun gereksinimleri doğrultusunda 1946’da geliştirilen ENIAC, onluk sayı tabanına dayalı olan ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayardır.


45. Soru

Daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar hangi yıllarda yaygınlık kazanmıştır?

Cevap

Boşluk tüpüne dayalı bilgisayar teknolojisi 1950’ler boyunca kullanıldıktan sonra, 1960’larda daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar yaygınlık kazandı. Bu gelişmelerin sonucunda daha önce görülmemiş bir düzeyde toplu bilgisayar üretimine geçildi. 1970’lere varıldığında tümleşik devre uygulayımı ve Intel 4004 gibi mikroişlemcilerin geliştirilmesi ile daha büyük bir başarı, güvenilirlik artışı ve maliyet düşüşü yaşandı. 1980’lerde artık bilgisayarlar, çamaşır makinesi gibi günlük hayat kullanımındaki birçok makinenin denetleyici donanımlarındaki yerlerini almaya başlamışlardı. Yine aynı dönemde, kişisel bilgisayarlar yaygınlık kazanıyorlardı. 1990’larda ki İnternet’in gelişimi ile de bilgisayarlar televizyon ve telefon gibi alışılmış birer aygıt hâline gelmişlerdir.


46. Soru

Kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlar şeklinde ifade edilen erişim aracı nedir?

Cevap

Tablet bilgisayarlar, kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlardır.


47. Soru

Tablet bilgisayar ilk kez hangi tarihlerde tanıtılmıştır?

Cevap

 Tablet bilgisayar, ilk kez 1990’larda Pen Computing tarafından “PenGo Tablet Computer” adıyla tanıtıldı ve Microsoft tarafından da üne kavuşturuldu.


48. Soru

Klasik Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN) erişimi saniyedeki veri taşıma hızı ve kapasitesine nedir?

Cevap

Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN – Integrated Services Digital Network) dijital ve analog telefon hatları üzerinden ses, video ve veri iletiminin uluslararası standardıdır. Klasik ISDN erişiminin veri taşıma hızı ve kapasitesi saniye de 64 KB ile 128 KB arasındadır.


49. Soru

Günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniği nedir?

Cevap

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir.


50. Soru

Kablolu ağ bağlantısının saniyede değişen veri taşıma hızı ve kapasite nedir?

Cevap

Kablolu ağ bağlantısı uygun bir modem aracılığıyla kullanıcının geniş bant internet eriştirir. Genellikle kablolu TV için düzenlenmiş hatlar kullanılır. Televizyon yayınlarını iletmek için kullanılan veri alanı, internet bağlantısı için de kullanılır. Kablolu ağ bağlantısının veri taşıma hızı ve kapasitesi saniyede 512Kb ile 20Mb arasında değişir.


51. Soru

Türkiye’de Kablo TV yayınları hangi tarihte başlatılmıştır?

Cevap

Türkiye’de Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından başlatılmıştır.


52. Soru

Türkiye’de 1991 yılında Kablo TV yayınları hangi dokuz büyük ilde başlatılmıştır?

Cevap

Türkiye’de Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından dokuz büyük ilde başlatılmıştır (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Gaziantep, Kayseri).


53. Soru

Ethernetin tipik özellikleri nelerdir?

Cevap

Ethernetin tipik özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Basitlik, düşük fiyat,
 • Uyumluluk,
 • Adresleme esnekliği,
 • Bütün istasyonlara eşit haklar,
 • Yüksek hız,
 • Bakıma uygun olma

54. Soru

3G (3rd Generation)’nin kapsadığı veri aktarım ve görüntüleme teknolojileri nelerdir?

Cevap

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (IMT-2000 – International Mobile elecommunications-2000) ya da daha bilinen adıyla 3G (3rd Generation), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WİMAX gibi veri aktarım ve görüntüleme teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir.


55. Soru

Dördüncü nesil bağlantı (4G)’nın cep telefonlarındaki ve Wi-fi ağlarındaki bağlantı hızı nedir?

Cevap

Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, Wi-fi ağlarda 1Gbps’dir.


56. Soru

Tim Berners Lee tarafından ilk ağ tarayıcısı hangi tarihte geliştirilmiştir?

Cevap

Ağ tarayıcısı küresel ağ üzerindeki enformasyon kaynaklarına, erişmek, onları işlemek ve üretilenleri sunmak için geliştirilmiş uygulama yazılımlarıdır. İlk ağ tarayıcısı Tim Berners Lee tarafından 1990’da geliştirilmiştir.


57. Soru

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarının özellikleri nelerdir?

Cevap

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarında aşağıdaki özellikler bulunur:

 • Gezinme sırasında ziyaret edilen sayfalara geri dönebilmek için geri ve ileri butonu bulunur.
 • İçeriği belirli aralıklarla yenilenen sayfaların otomatik güncellemesini beklemeden yüklenmesini sağlamak için sayfayı yenile ya da yeniden yükle butonu bulunur.
 • Yüklemesi geciken içeriklerin yüklenmesini beklememek ya da durdurmak için sayfanın yüklenmesini durdur butonu bulunur.
 • Kullanıcının ağ tarayıcısının başlangıç sayfasına dönmesini sağlamak için giriş sayfasına dön butonu bulunur.
 • Kullanıcının erişmek istediği sayfanın ağ adresini yazabilmesi için adres satırı bulunur.
 • Kullanıcının arama motorlarına doğrudan erişimini sağlayan arama satırı bulunur.
 • Sayfanın yüklenip yüklenmediğinin ya da ne kadarının yüklendiğinin anlaşılması için durum satırı bulunur.

58. Soru

Başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

İnternet kendisi sunuculardan ve kullanıcılardan oluşan dev bir ormandır. Bu süreçte ortaya çıkan farklı talepler farklı uygulamaların ve hizmetlerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan başlıca sunucu tipleri şöyledir:

 • Uygulama Sunucusu
 • İletişim Sunucusu
 • Veri Tabanı Sunucusu
 • Dosya Sunucusu
 • Oyun Sunucusu
 • Ev Sunucusu
 • Vekil Sunucu
 • Alan Adı Sunucusu
 • Ağ Sunucusu

59. Soru

Bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bilgisayar sistemi olarak ifade edilen sunucu biçimi nedir?

Cevap

İletişim Sunucusu, bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir.


60. Soru

Veri tabanı sunucularının avantajları nelerdir?

Cevap

Veri tabanı sunucularının başlıca avantajları şunlardır:

 • Bir kuruma ya da kişiye ait bütün veriler tek bir yerde toplanır.
 • Veri tabanı sunucusu verinizin güvenliğini kontrol etmenizi ve sınamanızı sağlar.
 • Verilerinizi düzenleme ve kontrol etme gücünüz ve yetkiniz olur.
 • Veri taraması yapmak ve veri üzerinde değişiklik yapmak kolaylaşır.
 • Farklı kullanıcılar veri tabanı sunucusuna hiçbir karmaşa olmadan aynı anda erişme olanağı bulurlar.

61. Soru

“.gov” uzantılı alan adları hangi konular ya da alanlar için kullanılmaktadır?

Cevap

.gov: Hükümet kurumları için kullanılmaktadır.


1. Soru

Dahili modemlerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Bilgisayarın ana veri yoluna direkt monte edilebildiklerinden daha aktif görev yaparlar. Cihazın Seri çıkışlarını meşgul etmeyip yazılımsal COM Çıkışı üzerinde de çalışabilirler. Sabit seri çıkış kullanmadığı için üzerindeki ayarlar ile yapılandırılması gerekmektedir. Gücünü cihazın güç kaynağından temin eder. Ses ayarları yazılım kontrollüdür.

2. Soru

Dosya sunucusu nedir?

Cevap

Dosya sunucusu, temel görevi bir ağa bağlı bilgisayarda paylaşılan bir alan üzerinde yetkili kullanıcıların erişimine açık olarak dosya, veri ve belge barındırmak ve paylaşmak olan sunucu tipidir. Bu tür sitelere erişim genellikle dosya transfer protokolü (ftp-file transfer protokol) üzerinden olmaktadır.

3. Soru

Ethernetin tipik özellikleri nelerdir?

Cevap

Ethernetin tipik özellikleri şöyle sıralanabilir: • Basitlik, düşük fiyat, • Uyumluluk, • Adresleme esnekliği, • Bütün istasyonlara eşit haklar, • Yüksek hız, • Bakıma uygun olma.

4. Soru

GPRS nasıl açıklanabilir?

Cevap

GPRS (General Packet Radio Service), ikinci nesil cep telefonlarında kullanılan şebeke üzerinden veri alıp göndermeye yarayan teknolojinin ismidir.

5. Soru

Harici modemlerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Bilgisayara dışarıdan kabloyla bağlanan modemlerdir. Harici modemlerin üzerlerinde, telefon hattının ve modemin bilgisayarla bağlantısını sağlayan kablonun takılacağı giriş-çıkış birimleri ile modemin güç besleme girişi bulunur. Bu modemler genellikle birer kutu görünümü şeklindedirler. Harici modemlerin ön yüzlerinde, kullanıcılara modemin o anki durumuyla ilgili bilgi vermek amacıyla ışıklar bulunur.

6. Soru

İnternete hangi araçlardan erişilmektedir?

Cevap

Başlıca internete erişim araçları şöyle sıralanabilir: • Masaüstü ve dizüstü bilgisayar, • Tablet bilgisayarlar, • Akıllı telefonlar.

7. Soru

Bilgisayar ağı ve Ethernet nedir?

Cevap

İki ya da daha fazla sayıda bilgisayarın birbirleri ile bağlantı kurmasına “Bilgisayar Ağı” denir. Ethernet ise bilgisayarlar arasında bir ağ oluşturmaya yarayan yöntemdir. Şu anda dünyada bilgisayar ağı oluşturmada en çok kullanılan LAN teknolojisidir. Ethernet yalnız başına bir teknoloji değil, bir teknoloji ailesidir. Ethernet sadece bir teknoloji değil, hızlı ethernet, gigabit ethernet gibi alt teknoloji gruplarını içeren bir teknoloji ailesidir.

8. Soru

İnternete erişim araçlarından tablet bilgisayarın gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Tablet bilgisayarlar, cep telefonlarından, kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlardır. Tablet bilgisayar, ilk kez 1990larda Pen Computing tarafından “PenGo Tablet Computer” adıyla tanıtıldı ve Microsoft tarafından da üne kavuşturuldu. Bir tablet kişisel bilgisayar olarak ilk kez Microsoft’un hazırladığı Tablet PC teknolojisi ve yazılımları ile kullanımı sunuldu. İki yaygın dokunmatik ekran teknolojisinden biri olan yüzey dalgalı sistemde, cam ekran üzerinde yerleşmiş şeffaf bir iletken kaplama bulunur. Yüzey dalgalı ekranlarda çoklu dokunma (multi-touch) özelliği de bulunur. İki ya da daha fazla çoklu dokunuşu destekleyen bu ekranlarda aynı anda bir kaç noktadan komut verilebilmektedir. Diğer bir yaygın dokunmatik ekran teknolojisi olan dirençli yüzey ise endüstride ve kamu hizmeti veren cihazlarda kullanılmaktadır. Çünkü bu cihazlar yüzeye baskı uygulanarak çalışmaktadır. Pratik bir sistem olan dirençli ekranlar, yüzey dalgalı sistemler kadar titiz ve hassas değildir. Tablet bilgisayarlar konusunda ilk yazılımı Microsoft firması üretmiş olsa da tablet bilgisayarların yeniden gündeme girmesi ile yazılım piyasasına Apple firmasının İOS ve Google firmasının Android işletim sistemleri egemen olmuştur. Günümüz tablet piyasası bu iki işletim sistemi ve bunlara uygun yazılımlar üzerinden ilerlemektedir.

9. Soru

İnternete erişim araçlarından akıllı telefonların gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Akıllı telefon (Smart Phone) cep telefonunun sağladığı klasik özelliklere, bilgisayar dünyasının bir ürünü olan Avuç içi bilgisayarların (PDA) özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş mobil iletişim cihazıdır. Tıpkı bilgisayarlar gibi bir işlemciye sahip olan bu cihazların işlemcileri karmaşık işlemleri sorunsuzca yapabilmektedir. Aynı zamanda çoğu akıllı telefonda Grafik İşlemci de mevcuttur. Bu yolla yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf çekebilmekte ve işlenebilmektedir. Akıllı telefonların neredeyse hepsinde ARM tabanlı işlemciler kullanılır. Bu tür işlemcilerin kullanılmasının ana sebebi düşük güç tüketimi ve buna rağmen yüksek performans sağlamalarıdır. Çoğu akıllı telefonun bağlantı özellikleri eksiksizdir. Yani, akıllı telefonlar ile kablosuz ağlara (Wi-Fi) bağlanabilir, Bluetooth ile dosya alışverişi yapabilir ve de yüksek anten performanslarıyla kaliteli sayılabilecek bir konuşma yapabilirsiniz. 3G teknolojisi ile internete bağlanabilirsiniz. Mobil İşletim Sistemleri, bir cep telefonunda bulunmayan esneklik, özellik ve de uygulama sayısını akıllı telefonlara verir. Dünyada, akıllı telefonlarda en fazla kullanılan mobil işletim sistemidir. Android yalnızca dokunmatik ekranlı telefonlar için kullanılabilir bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı ve Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Ancak, herhangi bir Android akıllı telefonun yüksek donanım performansı ve yüksek güçlü bataryalara ihtiyacı bulunmaktadır. iOS Apple tarafından üretilmiş ve geliştirilmekte olan bir diğer mobil işletim sistemidir. Yalnızca Apple markalı IPhone ve IPad gibi cihazlarda çalışmaktadır.

10. Soru

İnternet erişim araçlarının bağlantı türleri nelerdir?

Cevap

Erişim araçları kadar önemli bir başka konu ise internet erişim araçlarının destek aldığı araçlar ve onlarla ilgili alt yapılardır. Alt yapılar denildiğinde akla bağlantı türleri gelmelidir. Bağlantının veri taşıma hızı ve kapasitesi bağlantının kalitesini belirlemektedir. Kablolu ve kablosuz bağlantılar ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilecek biçimde gelişmektedir.

11. Soru

Üçüncü nesil bağlantısı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (IMT-2000-International Mobile Telecommunications 2000) ya da daha bilinen adıyla 3G (3rd Generation), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WİMAX gibi veri aktarım ve görüntüleme teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir.

12. Soru

Kablosuz ağ bağlantısı nedir?

Cevap

Kablosuz ağ bağlantısı geniş bant olanağıyla ve kullanıcıyı da kullandığı cihazı da bağımsızlaştırması nedeniyle geniş kitleler ve firmalar tarafından yoğun bir biçimde tercih edilmektedir. Kablosuz ağ bağlantısında radyo frekansları kullanılmaktadır.

13. Soru

Uydu üzerinden internet bağlantısı nedir?

Cevap

Uydu üzerinden internet bağlantısı kullanıcıya karasal şebekeler üzerinden değil de veriyi uzaydan yollayıp yine uzaydan alma olanağı vermektedir. Dünyanın her 24 saatte kendi etrafında dönmesiyle bağlantı noktası ile uydu arasındaki mesafe uzaklaşıp yaklaşmaktadır. Bu durum uydu üzerinden kurulan internet bağlantısının zaman zaman yavaşlamasını veri akışının güçleşmesine neden olmaktadır. Uydu üzerinden internet bağlantısı standart internet bağlantısından yaklaşık saniyede 500 KB daha hızlıdır. Buna karşılık fiber optik bağlantıdan yavaştır.

14. Soru

Modemler nasıl sınıflandırılırlar?

Cevap

Modemler genellikle birim zamanda gönderebildikleri veri miktarı ile sınıflandırılırlar ve bu miktar genelde bit bölü saniye (bit/s) olarak ölçülür. Aynı zamanda modemler baud ile ölçülen simge hızlarına (symbol rate) göre de sınıflandırılabilirler.

15. Soru

İnternete erişim araçlarından bilgisayarın gelişimi kısaca nasıl açıklanabilir?

Cevap

Bilgisayar çeşitli programlar aracılığıyla iletilen belirli komutlar doğrultusunda veri işleyen ve depolayan makinedir. Masaüstü, diz üstü, netbook, tabletler ve akıllı telefonlar günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlardır. İlk bilgisayarlar büyük bir oda kadar olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla enerji tüketiyordu. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma gelmiştir. Toplum gözünde kişisel bilgisayarlar ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarlar, bilgi çağının simgeleri olarak tanınmıştır. İlk dönemin bilgisayar örnekleri arasında sayı boncuğu (abaküs) ve AntiKitira Makinesi sayılabilir. Joseph Marie Jacquardın dokuma tezgâhındaki işlemi otomatikleştirmek adına ürettiği delikli kartlar bilgisayarların gelişme sürecindeki, ilk yazılım olarak görülmektedir. Yapılacak işleme standart getiren, otomatikleştiren kartlı sistem makinenin karttaki deliklere göre programlanması anlamına gelmektedir. ABD Ordusunun gereksinimleri doğrultusunda 1946’da geliştirilen ENIAC, onluk sayı tabanına dayalı olan ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayardır. ENIACın eksikliklerinden yola çıkan geliştiricileri, kullanımı daha esnek bir model üzerinde çalışıp, saklı yazılım mimarisi veya daha çok von Neumann mimarisi olarak tanınan tasarımı geliştirdiler. Bu mimariye dayalı olarak geliştirilen bilgisayarlardan ilki İngilterede tamamlandı (SSEM). Aynı mimariye bir yıl sonra kavuşan ENIACa ise EDVAC adı verildi. Boşluk tüpüne dayalı bilgisayar teknolojisi 1950ler boyunca kullanıldıktan sonra, 1960larda daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar yaygınlık kazandı. 1970lere varıldığında tümleşik devre uygulayımı ve Intel 4004 gibi mikroişlemcilerin geliştirilmesi ile daha büyük bir başarı, güvenilirlik artışı ve maliyet düşüşü yaşandı. 1980lerde artık bilgisayarlar, çamaşır makinesi gibi günlük hayat kullanımındaki birçok makinenin denetleyici donanımlarındaki yerlerini almaya başlamışlardı. Son olarak 1990larda ki İnternetin gelişimi ile de bilgisayarlar televizyon ve telefon gibi alışılmış birer aygıt hâline gelmişlerdir.

16. Soru

İlk 4G testi ne zaman ve nasıl yapılmıştır?

Cevap

17 Ağustos 2009da ilk 4G testi dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden Verizon tarafından yapılmıştır. ABDnin Boston ve Seattle kentleri arasındaki test başarıyla tamamlanmıştır. Test sırasında video, dosya indirme ve yükleme, internette gezinti, ses transferi, Voice over Internet Protocol (VoIP) ile LTE 4G üzerinden denenmiştir. 4G, hizmet kalitesi (HK) ve kablosuz geniş bant erişimi, Çok ortamlı mesajlaşma hizmeti, video sohbet, taşınabilir TV, yüksek çözünürlüklü TV kapsamı, DVB, gibi gelecek olan uygulamaların hız gerekliliklerini oturtmak, ses ve veriler gibi minimal hizmet ve “herhangi bir zamanda-herhangi bir yerde” gerçekleşen diğer hizmetler için geliştirilmiştir.

17. Soru

İnternet kullanımının yaygınlaşmasının sebepleri nelerdir?

Cevap

İnternet kullanımının yaygınlaşmasının altında içeriğin zenginleşmesi ve günlük hayattaki pek çok şeyin internette karşılığını bulması yatmaktadır. Eğlenceden, işe kadar günlük hayattaki gereksinimlerin internette karşılığını bulması hem yazılımların çeşitlenmesini hem de sunucuların verdiği hizmetlerin çeşitlenerek genişlemesini zorunlu kılmaktadır. İnternetin ilk günlerinden beri var olan ağ sunucuları ve alan adı sunucularının yanı sıra hizmet veren farklı işlevleri yerine getiren sunucular geliştirilmiş ve kullanıma sokulmuştur.

18. Soru

Dördüncü nesil bağlantısı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Dördüncü nesil bağlantı; telekomünikasyonda 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, Wi-fi ağlarda 1Gbpsdir. Bir 4G sistemi ses, video, veri ve kitle iletişimi olanaklarını talep eden kullanıcılara hizmet verebileceği bir IP çözümü sağlar.

19. Soru

Çevirmeli ağ bağlantısı nedir?

Cevap

Analog bir bağlantı çeşidi olan çevirmeli ağ bağlantısı ucuz ve yavaş bir bağlantı çeşididir. Bağlantı bilgisayara bağlı bir modem aracılığıyla bir telefon hattı üzerinden bu iş için ayrılmış bir telefon numarasının aranması yoluyla gerçekleşir. Modem analog hat üzerinden gelen sinyali dijital veriye dönüştürür ve bilgisayara iletir.

20. Soru

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarında hangi özellikler bulunmaktadır?

Cevap

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarının özellikleri şöyle sıralanabilir: • Gezinme sırasında ziyaret edilen sayfalara geri dönebilmek için geri ve ileri butonu bulunur. • İçeriği belirli aralıklarla yenilenen sayfaların otomatik güncellemesini beklemeden yüklenmesini sağlamak için sayfayı yenile ya da yeniden yükle butonu bulunur. • Yüklemesi geciken içeriklerin yüklenmesini beklememek ya da durdurmak için sayfanın yüklenmesini durdur butonu bulunur. • Kullanıcının ağ tarayıcısının başlangıç sayfasına dönmesini sağlamak için giriş sayfasına dön butonu bulunur. • Kullanıcının erişmek istediği sayfanın ağ adresini yazabilmesi için adres satırı bulunur. • Kullanıcının arama motorlarına doğrudan erişimini sağlayan arama satırı bulunur. • Sayfanın yüklenip yüklenmediğinin ya da ne kadarının yüklendiğinin anlaşılması için durum satırı bulunur.

21. Soru

Tümleşik dijital ağ servisi nedir?

Cevap

Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN) dijital ve analog telefon hatları üzerinden ses, video ve veri iletiminin uluslararası standardıdır. Klasik ISDN erişiminin veri taşıma hızı ve kapasitesi saniye de 64 KB ile 128 KB arasındadır. B-ISDN olarak anılan Geniş bantTümleşik Dijital Ağ Servisi veriyi normal telefon hatları yerine fiber optik telefon hatları üzerinden kullanır.

22. Soru

Sayısal abone hattı nedir?

Cevap

Sayısal abone hattı (DSL-Digital Subscriber Line), sıradan bakır kablolar üzerinden evlere ve ofislere yüksek bant genişliği sağlayan bir teknolojidir.

23. Soru

Asimetrik sayısal abone hattı nedir?

Cevap

Asimetrik sayısal abone hattı (ADSL-Asymmetric Digital Subscriber Line), günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir.

24. Soru

Asimetrik sayısal abone hattı 2 nedir?

Cevap

Asimetrik sayısal abone hattı 2 (ADSL2 Asymmetric Digital Subscriber Line 2) ve Bant genişliği arttırılmış asimetrik sayısal abone hattı (ADSL2+, Extended bandwidth Asymmetric Digital Subscriber Line 2) ADSL’nin geliştirilmiş halidir, en büyük farkı veri hızı ve uygun santrale daha uzak mesafedeki istemcilerin bağlanmasına izin vermesidir. Geniş bant teknolojisinin standartları, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından ADSL2 ve ADSL2+ G.992.3 ve G.992.5 olarak belirlenmiştir.

25. Soru

Yüksek hızlı sayısal hizmet hattı nedir?

Cevap

Yüksek hızlı sayısal hizmet hattı (VDSL), ADSL’e çok benzeyen bir DSL teknolojisidir. VDSLin ADSL den en belirgin farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 metrelik mesafelerden daha öteye erişememektedir. Kablolu ağ bağlantısı uygun bir modem aracılığıyla kullanıcının geniş bant internet eriştirir. Genellikle kablolu TV için düzenlenmiş hatlar kullanılır. Türkiyede Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından dokuz büyük ilde başlatılmıştır.

26. Soru

Modem nedir?

Cevap

Modem, tanım olarak “Modülatör” ve “De modülatör” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların İnternete bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine, ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır.

27. Soru

İnternet yayıncılığının güçlüğü nedir?

Cevap

Yayıncılığın güçlüklerinden biri içeriğin internete erişilen aracın niteliklerine uygun olarak verilmesi zorunluluğudur.

28. Soru

İnternetin hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenler nelerdir?

Cevap

Bir iletişim ortamı olarak internet geniş kitlelerin eş zamanlı ya da eş zamansız, etkileşimli bir iletişim sürecinin içine sokmaktadır. İşlevselliği, karşıladığı gereksinimler, gelişen teknolojiye uyum sağlama becerisi, kendini yenileme potansiyeli hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenlerdir. İnternetin hızlı yaygınlaşmasındaki bir başka önemli neden ise erişimin kolay olması ve farklı araçlarla gerçekleşebilmesidir.

29. Soru

Sunucu nedir ve başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

Adında sunucu kavramı bulunan pek çok ürün kullanılmaktaysa da bir ya da daha fazla kullanıcının talep ettiği veriyi bilgisayar altyapısı içinde işleyerek paylaşan sistemler sunucu olarak kabul edilir. Sunucunun temel niteliği barındırdığı veriyi paylaşmasıdır. Bu açıdan veri depolanan bir bilgisayar sunucu değildir. Kullanıcının bir başka bilgisayar aracılığıyla talep ettiği veriyi bir işletim sistemi aracılığıyla tam da kullanıcının istediği gibi iletebilen bilgisayarlar sunucu niteliği kazanır. Bu noktada bilgisayarın sunucuya dönüşmesini sağlayan şey bir işletim sistemi ya da paylaşım özelliği kazandıran bir programdır.

30. Soru

Ev sunucusu nedir?

Cevap

Ev sunucusu, ev ağı ve internet üzerinde erişilebilen kişinin özel konutundaki kişisel gereksinimleri için kullanacağı yerel bir sunucudur. Ev halkının internet üzerinden erişebileceği her türlü cihaza erişme, kullanma olanağı veren ev sunucuları dosya paylaşımı, yazıcı kullanımı, medya erişimi, ağ hizmeti gibi işleri yerine getirebileceği gibi, güvenlik sistemlerinin kontrolü, ev ısınmasında kullanılan sistemlerin kontrolü de yapılabilmektedir.

31. Soru

Başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

İnternet kendisi sunuculardan ve kullanıcılardan oluşan dev bir ormandır. Kullanıcı bir web sayfasına ulaşmak istediğinde, talebi kilometrelerce uzunluğundaki kablolar üzerinden çeşitli sunuculara aktarılarak hedefine ulaşmakta ardından geri dönmektedir. Bu süreçte ortaya çıkan farklı talepler farklı uygulamaların ve hizmetlerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan başlıca sunucu tipleri şöyle sıralanabilir: • Uygulama sunucusu, • İletişim sunucusu, • Veri tabanı sunucusu, • Dosya sunucusu, • Oyun sunucusu, • Ev sunucusu, • Vekil sunucu, • Alan adı sunucusu, • Ağ sunucusu.

32. Soru

Ağ sunucusu nedir?

Cevap

Hosting yani Türkçe karşılığı “barındırma”, web sayfalarını internet’te yayınlamak için gerekli alanın kiralanmasıdır. Diğer bir ifadeyle Hosting, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

33. Soru

Uygulama sunucusu nedir?

Cevap

Uygulama sunucusu, belirli bir yazılımın uygulamalarını çalıştırmak için oluşturulmuş bir yazılımdır. Daha çok ağ sunucuları için kullanılır. ASP, .NET, PHP, Java Script uygulamaları için kullanılmaktadır. Güvenlik, veri hizmeti, yüklemeyi dengelemek ve yönetmek gibi pek çok farklı amaç için de kullanılmaktadır.

34. Soru

Alan adı sunucusu nedir?

Cevap

Alan isimlendirme sistemi sunucusu, DNS İngilizce Domain Name System’in kısaltılmış şeklidir. DNS, en fazla 256 karakter uzunluğunda olabilen alan isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir. Alan ismi, hem bilgisayarın ismini hem de bilgisayarın bulunduğu Internet alanı gösterir.

35. Soru

Vekil sunucu nedir?

Cevap

Vekil sunucu, ya da yaygın kullanılan İngilizce adıyla Proxy sunucu, kullanıcının bilgisayarı ile internet arasında yer alan bir aracı bilgisayardır. Proxy sunucudaki güvenlik duvarı, bazı web sitelerine ya da web sayfalarına erişimi çeşitli nedenlerle engeller. Proxy sunucular; • Güvenlik duvarı veya içerik filtresi görevi görür. • Performansı artırır.

36. Soru

İletişim sunucusu nedir?

Cevap

İletişim sunucusu, bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir. Bu sistemler, farklı yerlerdeki çeşitli platformların bir ara yüz olmaksızın birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu sunucular yetki sınırlandırması olan ama herkesin kullanımına açık, güvenli ve sorunsuz bir biçimde iletişim kurmasını sağlar.

37. Soru

Veri tabanı sunucusu nedir?

Cevap

Veri tabanı sunucusu, sunucu niteliğine, amaca uygun yapılandırılabilme esnekliğine sahip bir bilgisayarın, veri tabanı yazılımları ile veriyi saklayabilecek işleyebilecek ve dağıtabilecek bir yapıya kavuşturulması ile elde edilir.

38. Soru

Akıllı telefon bağlantı türleri nelerdir?

Cevap

Akıllı telefon bağlantı türleri şöyle sıralanabilir: • GPRS, • Kablosuz uygulama protokolü, • Üçüncü nesil bağlantısı, • Dördüncü nesil bağlantısı.

39. Soru

Web-server ve Web-hosting nedir?

Cevap

Web sitesine ait dosyalar için depo vazifesi gören ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bilgisayarlara ağ sunucusu (web server); bu veri saklama ve yayınlama işlemine de ağ dosyaları barındırma (web hosting) denir.

40. Soru

Kablosuz uygulama protokolü nasıl açıklanabilir?

Cevap

Kablosuz uygulama protokolü (WAP-Wireless Application Protocol), mobil telefonlar, avuç içi bilgisayarlar (PDA) gibi mobil iletişim araçları için internet içeriği sağlayan bir teknolojidir. Kullanıcının cep telefonu hizmeti kullanabilen cihazları ile anlık olarak güvenli bir biçimde internete erişmesini sağlamaktadır.

41. Soru

Oyun sunucusu nedir?

Cevap

Oyun sunucusu, belirli bir oyunun birden fazla kişi tarafından çevrim içi olarak oynamasına izin veren sunucu türüdür. Oyun sunucuları, sadece bu amaca hizmet eden bilgisayarlar üzerine kurulmuş sunucu yazılımlarıdır. Bu yazılım genel olarak belirli bir oyunun, çeşitli oyuncular tarafından çevrimiçi olarak birbirleriyle oynamalarına izin verir.

42. Soru

İnternetin hızla yaygınlaşmasındaki önemli etmenler nelerdir?

Cevap

Bir iletişim ortamı olarak internet geniş kitlelerin eş zamanlı ya da eş zamansız, etkileşimli bir iletişim sürecinin içine sokmaktadır. İşlevselliği, karşıladığı gereksinimler, gelişen teknolojiye uyum sağlama becerisi, kendini yenileme potansiyeli hızlı yaygınlaşmasındaki önemli etmenlerdir. 

43. Soru

Günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlar nelerdir?

Cevap

Günümüzde bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Masaüstü, diz üstü, netbook, tabletler ve akıllı telefonlar günümüzde kullanılan bilgisayar türevi araçlardır.

44. Soru

ABD ordusunun gereksinimleri doğrultusunda onluk sayı tabanına dayalı olan ve ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayar olan ENIAC hangi tarihte geliştirilmiştir?

Cevap

ABD Ordusunun gereksinimleri doğrultusunda 1946’da geliştirilen ENIAC, onluk sayı tabanına dayalı olan ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayardır.

45. Soru

Daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar hangi yıllarda yaygınlık kazanmıştır?

Cevap

Boşluk tüpüne dayalı bilgisayar teknolojisi 1950’ler boyunca kullanıldıktan sonra, 1960’larda daha hızlı ve ucuz olan transistörlü bilgisayarlar yaygınlık kazandı. Bu gelişmelerin sonucunda daha önce görülmemiş bir düzeyde toplu bilgisayar üretimine geçildi. 1970’lere varıldığında tümleşik devre uygulayımı ve Intel 4004 gibi mikroişlemcilerin geliştirilmesi ile daha büyük bir başarı, güvenilirlik artışı ve maliyet düşüşü yaşandı. 1980’lerde artık bilgisayarlar, çamaşır makinesi gibi günlük hayat kullanımındaki birçok makinenin denetleyici donanımlarındaki yerlerini almaya başlamışlardı. Yine aynı dönemde, kişisel bilgisayarlar yaygınlık kazanıyorlardı. 1990’larda ki İnternet’in gelişimi ile de bilgisayarlar televizyon ve telefon gibi alışılmış birer aygıt hâline gelmişlerdir.

46. Soru

Kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlar şeklinde ifade edilen erişim aracı nedir?

Cevap

Tablet bilgisayarlar, kişisel veri bankalarından daha büyük ve gelişmiş, bütünleşik dokunmatik ekranları olan ve fiziksel bir klavye yerine ekranlara dokunmak yoluyla verilen komutlarla işleyen taşınabilir cihazlardır.

47. Soru

Tablet bilgisayar ilk kez hangi tarihlerde tanıtılmıştır?

Cevap

 Tablet bilgisayar, ilk kez 1990’larda Pen Computing tarafından “PenGo Tablet Computer” adıyla tanıtıldı ve Microsoft tarafından da üne kavuşturuldu.

48. Soru

Klasik Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN) erişimi saniyedeki veri taşıma hızı ve kapasitesine nedir?

Cevap

Tümleşik Dijital Ağ Servisi (ISDN – Integrated Services Digital Network) dijital ve analog telefon hatları üzerinden ses, video ve veri iletiminin uluslararası standardıdır. Klasik ISDN erişiminin veri taşıma hızı ve kapasitesi saniye de 64 KB ile 128 KB arasındadır.

49. Soru

Günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniği nedir?

Cevap

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı, tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir.

50. Soru

Kablolu ağ bağlantısının saniyede değişen veri taşıma hızı ve kapasite nedir?

Cevap

Kablolu ağ bağlantısı uygun bir modem aracılığıyla kullanıcının geniş bant internet eriştirir. Genellikle kablolu TV için düzenlenmiş hatlar kullanılır. Televizyon yayınlarını iletmek için kullanılan veri alanı, internet bağlantısı için de kullanılır. Kablolu ağ bağlantısının veri taşıma hızı ve kapasitesi saniyede 512Kb ile 20Mb arasında değişir.

51. Soru

Türkiye’de Kablo TV yayınları hangi tarihte başlatılmıştır?

Cevap

Türkiye’de Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından başlatılmıştır.

52. Soru

Türkiye’de 1991 yılında Kablo TV yayınları hangi dokuz büyük ilde başlatılmıştır?

Cevap

Türkiye’de Kablo TV yayınları 1991 yılında PTT tarafından dokuz büyük ilde başlatılmıştır (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Gaziantep, Kayseri).

53. Soru

Ethernetin tipik özellikleri nelerdir?

Cevap

Ethernetin tipik özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Basitlik, düşük fiyat,
 • Uyumluluk,
 • Adresleme esnekliği,
 • Bütün istasyonlara eşit haklar,
 • Yüksek hız,
 • Bakıma uygun olma
54. Soru

3G (3rd Generation)’nin kapsadığı veri aktarım ve görüntüleme teknolojileri nelerdir?

Cevap

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği-2000 (IMT-2000 – International Mobile elecommunications-2000) ya da daha bilinen adıyla 3G (3rd Generation), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan; GSM EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WİMAX gibi veri aktarım ve görüntüleme teknolojilerini kapsayan bir standartlar ailesidir.

55. Soru

Dördüncü nesil bağlantı (4G)’nın cep telefonlarındaki ve Wi-fi ağlarındaki bağlantı hızı nedir?

Cevap

Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. Bağlantı hızı cep telefonlarında 100 Mbps, Wi-fi ağlarda 1Gbps’dir.

56. Soru

Tim Berners Lee tarafından ilk ağ tarayıcısı hangi tarihte geliştirilmiştir?

Cevap

Ağ tarayıcısı küresel ağ üzerindeki enformasyon kaynaklarına, erişmek, onları işlemek ve üretilenleri sunmak için geliştirilmiş uygulama yazılımlarıdır. İlk ağ tarayıcısı Tim Berners Lee tarafından 1990’da geliştirilmiştir.

57. Soru

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarının özellikleri nelerdir?

Cevap

Yaygın kullanıma sahip ağ tarayıcılarında aşağıdaki özellikler bulunur:

 • Gezinme sırasında ziyaret edilen sayfalara geri dönebilmek için geri ve ileri butonu bulunur.
 • İçeriği belirli aralıklarla yenilenen sayfaların otomatik güncellemesini beklemeden yüklenmesini sağlamak için sayfayı yenile ya da yeniden yükle butonu bulunur.
 • Yüklemesi geciken içeriklerin yüklenmesini beklememek ya da durdurmak için sayfanın yüklenmesini durdur butonu bulunur.
 • Kullanıcının ağ tarayıcısının başlangıç sayfasına dönmesini sağlamak için giriş sayfasına dön butonu bulunur.
 • Kullanıcının erişmek istediği sayfanın ağ adresini yazabilmesi için adres satırı bulunur.
 • Kullanıcının arama motorlarına doğrudan erişimini sağlayan arama satırı bulunur.
 • Sayfanın yüklenip yüklenmediğinin ya da ne kadarının yüklendiğinin anlaşılması için durum satırı bulunur.
58. Soru

Başlıca sunucu tipleri nelerdir?

Cevap

İnternet kendisi sunuculardan ve kullanıcılardan oluşan dev bir ormandır. Bu süreçte ortaya çıkan farklı talepler farklı uygulamaların ve hizmetlerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya çıkan başlıca sunucu tipleri şöyledir:

 • Uygulama Sunucusu
 • İletişim Sunucusu
 • Veri Tabanı Sunucusu
 • Dosya Sunucusu
 • Oyun Sunucusu
 • Ev Sunucusu
 • Vekil Sunucu
 • Alan Adı Sunucusu
 • Ağ Sunucusu
59. Soru

Bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bilgisayar sistemi olarak ifade edilen sunucu biçimi nedir?

Cevap

İletişim Sunucusu, bir dizi iletişim tabanlı uygulamanın işleyişini düzenlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar sistemidir.

60. Soru

Veri tabanı sunucularının avantajları nelerdir?

Cevap

Veri tabanı sunucularının başlıca avantajları şunlardır:

 • Bir kuruma ya da kişiye ait bütün veriler tek bir yerde toplanır.
 • Veri tabanı sunucusu verinizin güvenliğini kontrol etmenizi ve sınamanızı sağlar.
 • Verilerinizi düzenleme ve kontrol etme gücünüz ve yetkiniz olur.
 • Veri taraması yapmak ve veri üzerinde değişiklik yapmak kolaylaşır.
 • Farklı kullanıcılar veri tabanı sunucusuna hiçbir karmaşa olmadan aynı anda erişme olanağı bulurlar.
61. Soru

“.gov” uzantılı alan adları hangi konular ya da alanlar için kullanılmaktadır?

Cevap

.gov: Hükümet kurumları için kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.