Açıköğretim Ders Notları

Spor Tesisi İşletmeciliği ve Saha Malzeme Bilgisi Dersi 8. Ünite Sorularla Öğrenelim

Açıköğretim ders notları öğrenciler tarafından ders çalışma esnasında hazırlanmakta olup diğer ders çalışacak öğrenciler için paylaşılmaktadır. Sizlerde hazırladığınız ders notlarını paylaşmak istiyorsanız bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretim derslerinden Spor Tesisi İşletmeciliği ve Saha Malzeme Bilgisi Dersi 8. Ünite Sorularla Öğrenelim için hazırlanan  ders çalışma dokümanına (ders özeti / sorularla öğrenelim) aşağıdan erişebilirsiniz. AÖF Ders Notları ile sınavlara çok daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

Spor Tesislerinde Saha Malzeme Bilgisi Ve Bakım

1. Soru

Üç adım atlama nasıl bir spordur?

Cevap

Sıçrama, adım atma ve atlama biçimindeki üç ayrı kesintisiz hareketin ardı ardına yapılarak, en uzak mesafeye ulaşmaya dayalı pist ve alan sporudur.


2. Soru

Atma yarışları kendi içinde kaç gruba ayrılır?

Cevap

Atma yarışları kendi içlerinde dört dalda yapılır: • Cirit atma, • Disk atma, • Çekiç atma, • Gülle atma.


3. Soru

Hentbol oyun alanı ölçüleri nedir?

Cevap

Hentbol oyun alanı 40 m x 20 m ölçülerinde, iki kale sahası ve bir oyun alanı içeren dikdörtgen şeklindedir. Uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa kenarlara kale çizgisi adı verilir. Emniyet alanı kenar çizgileri dışında en az 1 metre, kale çizgisi dışında en az 2 metre olmalıdır. Oyun alanındaki bütün çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Kale direkleri arasındaki çizgi 8 cm, diğer tüm çizgiler ise 5 cm genişliğinde olmalıdır.


4. Soru

Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellikler nedir?

Cevap

Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellik üç tanedir: • Birincisi; mesafe dikey olarak ölçülür. • İkincisi; başarı ve başarısızlık belirli bir yükseklikteki çıtayı aşmaya bağlıdır. • Üçüncüsü ise atlet başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptir.


5. Soru

Badminton topu nasıl bir özelliğe sahiptir?

Cevap

Badminton topu kaz tüyünden ya da sentetik malzemeden yapılır. Yapıldığı malzeme ne olursa olsun “tüy top” olarak adlandırılır. Tüy top; • Baş kısmı ve • Tüy kısmı olarak iki bölümden oluşur. Baş kısmının malzemesi mantardır ve üzeri ince bir beyaz deri tabakası ile kaplanmıştır. Tüy kısmı ise 14-16 adet kaz tüyünden ya da sentetik maddeden yapılır. Mantar kısmına belli aralıklarla dizilen tüy ya da sentetik madde birbirlerine ip ya da benzeri bir madde ile sıkıca başlanır. Mantar ile tüy arasında topların hızını belli eden yeşil, mavi ve kırmızı renkte ince bant şerit bulunur. Bunlardan; • Yeşil renk topun “yavaş” olduğunu, • Mavi renk topun “orta hızlı” olduğunu ve • Kırmızı renk ise topun “hızlı” olduğunu gösterir. Tüy topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram arasındadır.


6. Soru

Polüretan spor zemin kaplaması nasıl olur?

Cevap

Genellikle spor salonlarında kullanılan tek parça, derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilen kaplama çeşididir. Toz tutmaz, kolay temizlenebilir. Parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Dışarıda ve içeride uygulanan bu kaplama türü güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Matlaşmaz ve çatlamaz, kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır. Kaplanacak zemin yüzeyi kuru ve temiz olmalıdır. Kirli yüzeyler vakumlu hava ya da ılık su ile temizlenmelidir. Ek yeri içermez, uzun ömürlüdür. Top % 96 oranında (Jarre metodu) geri zıplar ve ters bir titreşim oluşturmaz. Sistemin uygulaması basit, ekonomik ve güvenlidir. Basketbol, hentbol, voleybol, tenis, jimnastik, güreş ve diğer tüm salon oyunları için ideal bir zemin kaplamasıdır.


7. Soru

Badminton oyun alanı ölçüleri nedir?

Cevap

Badminton oyununu oynayabilmek için dikdörtgen şeklinde bir alana, raket ve file’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Müsabakalar 3 set üzerinden oynanır ve 2 seti kazanan müsabakayı da kazanmış olur. Setler, 21 sayı üzerinden oynanır. Oyun alanı; • Tekler karşılaşması için 13.40 metre uzunluğunda ve 5.18 metre genişliğinde, • Çiftler karşılaşması içinse 13.40 metre uzunluğunda ve 6.10 metre genişliğindedir. Çizgi kalınlığı 4 cm olup sarı ya da beyaz renkte çizilir.


8. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan aletler nelerdir?

Cevap

Ritmik jimnastikte kullanılan aletler özelliklerine göre; • Sert (çember, top ve labut) ve • Yumuşak (ip ve kurdele) olmak üzere iki grupta toplanmaktadır.


9. Soru

Trambolinde sporcular kaç dalda yarışırlar?

Cevap

Trambolin jimnastikde sporcular; • Bireysel, • Takım ve • Senkronize adı altında üç dalda yarışırlar.


10. Soru

Çıkış takozunun görevi nedir?

Cevap

Sürat koşularında başlama atışı yapıldığı zaman atletlerin hızla ileri doğru atılmalarını ve maksimum ivmeyle koşuda en iyi pozisyona ulaşmalarını kolaylaştırır.


11. Soru

Yüzme branşında kullanılan yardımcı malzemeler nelerdir?

Cevap

Yüzme öğretiminde kullanılan yardımcı malzemelerden yüzme tahtası, yüzücülerin antrenmanlarında da kullandığı bir malzemedir. Suyun kaldırma gücünü arttırdığı ve destek verdiğinden dolayı tüm yüzme stillerinin bacak hareketleri çalışmalarında kullanılır. Uzunluğu 40-50 cm, eni 30-35 cm ve kalınlığı 4-5 cm olabilir. Plastik ya da sıkıştırılmış köpük malzemeden üretilir. Eğitim ve antrenmanlarda kullanılan pull-buoy malzemesinin uzunluğu 20 cm eni 10 cm ve kalınlığı 5 cm ebatlarında olabilir. Sıkıştırılmış köpük malzemeden üretilir. Yüzme sırasında bacak arasına yerleştirilerek bacakların hareketsiz kalmasını sağlar ve tamamen kol tekniğine yönelik çalışmalara yardımcı olur. Palet, kurbağalama yüzme stili dışında yüzücülerin ayak teknikleriyle beraber koordinasyonun sağlanması için kullanılan, yüzme hızını artıran yüzme yardımcı elemanıdır. Yumuşak plastik malzemeden yapılır. El paleti (kürekçik) ise hızlı yüzmeye olanak sağlar. Suyla daha geniş bir yüzeyle temas edildiğinden kol kaslarını daha çok çalıştırır. Sert plastikten üretilen el paletleri çeşitli ebatlar da ölçülendirilmektedir. Silikon malzemeden üretilen el paletleri ise eldiven şeklinde olup parmak araları perdelidir.


12. Soru

Pist yarışlarında kaç kulvar vardır ve ölçüleri nedir?

Cevap

Pist üzerinde 8 kulvar işaretlenerek, yarışmacıların birbirinden ayrılmaları sağlanmıştır. Kulvar çizgisi beyaz renkte olup kalınlıkları 5 cm, kulvar genişliği ise 1.22 cm’dir. Pist dışındaki kulvarların uzunlukları daima içteki kulvarlardan büyüktür. Kulvarlardan; • 1. Kulvar: 400 m, • 2. Kulvar: 407.04 m, • 3. Kulvar: 414.70 m, • 4. Kulvar: 422.37 m, • 5. Kulvar: 430.03 m, • 6. Kulvar: 437.70 m, • 7.Kulvar: 445.36 m ve • 8. Kulvar: 453.03 m uzunluğundadır.


13. Soru

Ciritin bayanlarda ve erkeklerde uzunluğu ve ağırlığı ne kadardır?

Cevap

Ciritin uzunluğu erkeklerde 260-270 cm, ağırlığı en az 800 gr, bayanlarda cirit uzunluğu 220-230 cm, ağırlığı ise en az 600 gr’dır.


14. Soru

Voleybol oyun alanı ölçüsü nedir?

Cevap

Voleybol oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetriktir. Voleybol oyun alanı, 18 x 9 metre ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.


15. Soru

Atletizm yarışmaları kaç ana kategoriye ayrılır?

Cevap

Atletizm yarışmaları üç ana kategoriye ayrılır. Bu kategoriler; • Koşular, • Atma ve • Atlamalardır.


16. Soru

Çekiç kaç parçadan oluşur?

Cevap

Çekiç; • Tutamak, • Sap ve • Gülle olmak üzere üç parçadan oluşur.


17. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan ip aletinin özellikleri nelerdir?

Cevap

Yumuşak aletlerden ip aleti, halattan ya da halatla aynı özellikleri gösteren sentetik bir maddeden yapılmaktadır. İpin uzunluğu jimnastikçinin boyu ile orantılı olmalıdır. Bu amaçla, jimnastikçi ipin ortasına basmalı ve daha sonra ipin uçlarını koltuk alt hizasına getirerek aletin boyu ayarlanır. İp aletinin uç kısımlarında sap kullanımına izin verilmez ancak uç kısımlarına bir ya da iki düğüm atılabilir. Ayrıca aletin uç kısımları en fazla 10 cm olmak üzere kaygan olmayan bir materyalle sarılabilir.


18. Soru

Futbol oyununda kullanılan topun özellikleri nelerdir?

Cevap

Oyunda kullanılan top; yuvarlak biçimde, deriden ya da onaylanmış bir malzemeden imal edilmiş, çevresi en çok 70 cm, en az 68 cm, ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gram, en az 410 gram olmalıdır. Topun içerisindeki havanın basıncı, deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600-1100 gr/cm2 ) arasında olacaktır.


19. Soru

Uzun atlama nasıl yapılır?

Cevap

Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılır.


20. Soru

Suni çim zeminler nasıldır?

Cevap

Suni çim yüzeyli zeminlerin üzerinde düzeltilmiş kumla dondurulmuş polimer dokulu halı tabakası vardır. Bu zeminlerde genellikle 10-20 mm kalınlığında kauçuk granüllerden oluşan şok emici altlık (shockpad) kullanır. Altlıklarda polipropilen, naylon polyolefin, polyethylene ve poliproplen karışımlarının kullanıldığı görülmektedir.


21. Soru

Aerobik jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu Aerobik Jimnastik Değerlendirme Kurallarına göre nasıl tanımlanmıştır?

Cevap

Aerobik jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu Aerobik Jimnastik Değerlendirme Kurallarına göre; süreklilik arz eden hareket, esneklik, kuvvet ve yedi temel adımla birlikte mükemmel uygulanan güçlük elemanlarından oluşan geleneksel aerobik uygulamalardan oluşturulmuş, devamlılık gösteren karmaşık ve yüksek yoğunluklu hareket kalıplarının müzikle sunalabilme yeteneğidir şeklinde tanımlanmıştır.


22. Soru

Bayanlar artistik jimnastiği kaç disiplini içerir?

Cevap

Bayanların artistik jimnastiği dört disiplini içerir. Bunlar; • Atlama masası, • Asimetrik paralel, • Denge ve • Yer’dir.


23. Soru

Stafet nedir?

Cevap

Bayrak yarışlarında kullanılır. Yarışmacılar, yüzeyi pürüzsüz 30 cm uzunluğunda, 4 cm çapında 50 gr ağırlığında, içi boş alüminyum olan tek parça boruyu elden ele geçirerek yarışırlar.


24. Soru

Sportif amaçlı havuzlar nasıl açıklanabilir?

Cevap

Sportif amaçlı havuzlar, olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu olarak karşımıza çıkar. Ancak yarı olimpik diye bir tanım söz konusu değildir. Olimpik havuzlar; • Kısa kulvar ve • Uzun kulvar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Uygulamada 6 kulvarlı antrenman havuzları 25 x 16 metre olarak inşaa edilmektedir. Olimpik bir yüzme havuzun uzunluğu, çıkartılabilir elektronik zaman aleti kullanılıyorsa 50.01 metre, zaman aleti sabit tespit edilmişse 50 metre, eni ise 26 metre ve 10 kulvarlıdır. Ancak yarışlar sırasında, 10 kulvara sahip bu havuzların kenarlardaki iki kulvarı kullanılmaz. Olimpik yüzme havuzları en az 50 x 21 metre ebatlarında ve 8 kulvarlı olabilir. Kulvar genişliği 2.50 cm’dir. Su sıcaklığı en az 26-28 °C olmalıdır.


25. Soru

Sentetik çim zeminlerin avantajları nelerdir?

Cevap

Sentetik çim zeminlerin avantajları şöyle sıralanabilir: • Rahat kayış ve düşük tutuş özelliği, • Hareket olanağını artıran tasarım, • Kum ve kauçuktan oluşan yumuşatılmış zemin, • Top zıplama normlarına uygunluk, • Düşme anında sakatlığı önleyen tasarım, • Yüksek ultraviyole direnci, • Estetik görünüm.


26. Soru

Spor tesislerinin kurulup kullanımına geçildikten sonra nasıl prensipler uygulanmalıdır?

Cevap

Spor tesisleri kurulup kullanıma geçildikten sonra bir takım genel prensiplere uyulmalıdır. Bunlar can güvenliği ve sporcu sağlığı başta olmak üzere, havalandırma, aydınlatma, ısıtma ve zemin gibi faktörlerde standardı yakalamaktır. Teknolojik gelişmelerden yararlanarak yapılacak olan kontrol, bakım ve onarım hizmetleri, tesisin verimli bir şekilde işleyişinin devamını sağlayacaktır.


27. Soru

Çıkış takozu nedir?

Cevap

Çıkış takozu (starting blocks): Sürat koşularında başlama atışı yapıldığı zaman atletlerin hızla ileri doğru atılmalarını ve maksimum ivmeyle koşuda en iyi pozisyona ulaşmalarını kolaylaştırır.


28. Soru

Jimnastikçilerin kıyafeti nasıldır?

Cevap

Jimnastikcilerin kıyafeti, bayanlarda tek renk vücutlarına yapışan tayt ya da mayo, trambolin patiği ya da beyaz çorap, erkeklerde kolsuz üst, tek renk jimnastik pantolonu ve jimnastik pantolonu renginde ya da beyaz renkte trambolin patiğinden oluşmaktadır.


29. Soru

Engel koşularında engel yüksekliği, engel sayısı ve engeller arası mesafe nedir?

Cevap

Sürat koşusu engeli, 100 m bayanlarda engel yüksekliği 84 cm, engel sayısı 10, engeller arası mesafe 8.50 m’dir. 110 m erkeklerde engel yüksekliği 106.7 cm, engel sayısı 10, engeller arası mesafe 9.14 m’dir.


30. Soru

Koşarak hız aldıktan sonra, iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılan atletizm dalı nedir?

Cevap

Yüksek Atlama: Koşarak hız aldıktan sonra, iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır.


31. Soru

Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılan atletizm dalı nedir?

Cevap

Uzun Atlama: Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılır.


32. Soru

Futbol oyun alanının ölçüleri nedir?

Cevap

Futbol oyun alanı dikdörtgen şekilde ve uzunluğu en çok 120, en az 90 metre; genişliği de en çok 90, en az 45 metredir. Uluslararası maçların oynanacağı alanların uzunluğu en çok 110, en az 100; genişliği de en çok 75, en az 64 metredir.


33. Soru

Basketbol oyun alanı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Basketbol oyun alanı dikdörtgen, düz, engelsiz sert bir yüzeydir. FIBA’nın resmi karşılaşmalarında ve yeni yapılan bütün sahalarda sahanın ölçüleri, sınır çizgilerinin iç tarafından ölçüldüğünde, 28 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olmalıdır. Tüm çizgiler aynı renkte (tercihen beyaz) ve 5 cm genişliğinde olmalıdır.


34. Soru

On bir kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve oyuncuların, özel bir topu el ve kollarını kullanmadan rakip kale içine atmayı hedeflediği spor dalının adı nedir?

Cevap

Futbol; on bir kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve oyuncuların, özel bir topu el ve kollarını kullanmadan rakip kale içine atmayı hedefleyen bir spor dalıdır.


35. Soru

Gülle atma alanı nasıldır?

Cevap

Gülle atma alanı, 2.50 metre çapında beton olup; etrafında metal bir çember bulunmaktadır. Çemberin ön kenarında atletin içeride kalmasını sağlayan çarpma tahtası bulunur.


36. Soru

Spor tesislerinde salon dışında ve salon içinde kullanılan malzemelerin bakımı ve temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır?

Cevap

Salon dışında ve salon içinde kullanılan malzemelerin bakımı ve temizliği günlük olarak yapılmalı (kurulama, silme, yıkama, yağlama vb.) ve malzemeler düzgün bir şekilde depolara
yerleştirilmelidir.


37. Soru

Yatay bir çıtanın üstünden bir sırık yardımıyla atlamaya dayanan atletizm dalına ne ad verilir?

Cevap

Sırıkla Yüksek Atlama: Yatay bir çıtanın üstünden bir sırık yardımıyla atlamaya dayanan bir atletizm dalıdır.


38. Soru

Hentbol topu hangi madde kullanılarak yapılmalıdır?

Cevap

Hentbol topu deri ya da sentetik maddeden yapılmış ve küre şeklinde olmalıdır.


39. Soru

Uluslararası Jimnastik Federasyonu yarışmaları kaç branşa ayırmıştır ?

Cevap

Uluslararası Jimnastik Federasyonu yarışmaları beş branşa ayırmıştır. Bunlar; • Artistik Jimnastik, • Ritmik Jimnastik, • Trambolin Jimnastik, • Aerobik Jimnastik • Genel Jimnastik’dir.


40. Soru

Badminton topu hangi malzemeden yapılır?

Cevap

Badminton topu kaz tüyünden ya da sentetik malzemeden yapılır.


41. Soru

Basketbol oyuncu formaları nasıl olmalıdır?

Cevap

Basketbol oyuncu formalarının önü ve arkası aynı renkte olmalıdır. Yazılı tıbbi rapor olmadıkça, şekli ne olursa olsun, formanın içine tişört giyilemez. Numaralar 4’ten başlayıp 15’ te biter.


42. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan kurdele aletinin özellikleri nelerdir?

Cevap

Kurdele aleti ise ritmik jimnastikte kullanılan en uzun alet olan kurdele; • Sap ve • Kumaş olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Sap kısmı; tahta, bambu, plastik ya da fiberglastan yapılabilir. Boyu 50-60 cm’dir. Sapın çapı 0.6-1 cm arasında olup en geniş olan alt kısmı ise en fazla 1 cm olmalıdır. Kumaş kısmının bütünü tek bir renkte olabileceği gibi, iki ya da çık renkli olarak da kullanılabilmektedir. Genişliği 4-6 cm arasındadır. Ağırlığı ise, sopa ve bağlantılar hariç en az 35 gr olmalıdır. Kurdelenin toplam uzunluğu 6 metre olmalıdır. Sopaya bağlandığı uç kısmından itibaren en fazla 1 metrelik kısmı çift katlı olabilir.


43. Soru

Genel jimnastik nasıl tanımlanabilir?

Cevap

Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ile taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans ve çeşitli jimnastik hareketleri olan hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir.


44. Soru

Hentbol’da yaş guruplarına göre oyun süresi ne kadardır?

Cevap

Hentbol’da yaş guruplarına göre oyun süresi; • 8-12 Yaş arasında olan takımlar 2 x 20 dakika, • 12-16 yaş arası takımlar 2 x 25 dakika ve • 16 üstü yaş grubundaki takımlar için normal oyun süresi 2 x 30 dakikadır. Her durumda devre arası 10 dakika olarak belirlenmiştir.


45. Soru

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna ne denir?

Cevap

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna ‘’yüzme’’ denir.


46. Soru

Hentbol oyun alanı ne ölçülerde ve hangi şekildedir?

Cevap

Hentbol oyun alanı 40 m x 20 m ölçülerinde, iki kale sahası ve bir oyun alanı içeren dikdörtgen şeklindedir.


47. Soru

Futbolda bir oyuncunun zorunlu kıyafeti nelerden oluşur?

Cevap

Bir oyuncunun zorunlu kıyafeti forma, şort, tozluk, tekmelik ve ayakkabılardan oluşur.


48. Soru

Yüzme ve yüzme havuzu nedir?

Cevap

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna “yüzme” denir. Yüzme branşının spor, yarışma, sosyal ve sağlıklı yaşam amacı ile uygulandığı tesislere de “yüzme havuzu” denir.


49. Soru

Hentbol oyuncularının kıyafetleri nelerden oluşur?

Cevap

Oyuncuların kıyafeti forma, şort, çorap ve ayakkabıdan oluşur. Oyuncuların giyimi kaleci hariç aynıdır.


50. Soru

Spor tesislerinden yararlanacak olan kişilerin etkinliklere katılmadan önce hangi kontrolden geçmeleri gerekir?

Cevap

Spor tesislerinden yararlanacak olan kişilerin etkinliklere katılmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. 


51. Soru

Basketbol oyun alanı nasıl bir yüzeydir?

Cevap

Basketbol oyun alanı dikdörtgen, düz, engelsiz sert bir yüzeydir.


52. Soru

Türkiye Futbol Federasyonu Stadyum ve Güvenlik Komitesi Talimatına göre futbol sahalarının aydınlatma sistemi ortalama hangi yoğunluğa sahip olmalıdır?

Cevap

Futbol sahalarının aydınlatma sistemi Türkiye Futbol Federasyonu Stadyum ve Güvenlik Komitesi Talimatına göre; stadyum kategorisi sabit kameralara karşı Süper Lig: 1200 – 800 Lux ortalama yoğunluğa sahip olmalıdır.


53. Soru

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için kullanılan birincil ölçüm sistemi nedir?

Cevap

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için üç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır. Birinci ölçüm sistemi el kronometresi ile zaman ölçümüdür.


54. Soru

Badminton oyununda kullanılan raket hangi bölümlerden oluşur?

Cevap

Badminton oyununda kullanılan raket ise; sap, şaft, raket boynu ve raket başı bölümlerinden oluşur


55. Soru

Badminton müsabakaları kaç set üzerinden oynanır?

Cevap

Müsabakalar 3 set üzerinden oynanır ve 2 seti kazanan müsabakayıda kazanmış olur.


56. Soru

Atlamalar kaç kategoriye ayrılır?

Cevap

Atlamalar dört kategoriye ayrılır: • Uzun atlama, • Üç adım atlama, • Yüksek atlama, • Sırıkla yüksek atlama.


57. Soru

Pist yarışlarında koşu zemin malzemeleri nasıldır?

Cevap

Temel olarak koşu zemin malzemeleri sentetik ve kauçuk olan bir malzemenin bileşiğidir.


58. Soru

Erkekler artistik jimnastiği kaç disiplini içerir?

Cevap

Erkeklerin artistik jimnastiği altı disiplini içerir. Bunlar; • Yer, • Kulplu beygir, • Halka, • Atlama masası, • Paralel ve • Barfiks’dir.


59. Soru

Çim sahaların en önemli özelliği nedir?

Cevap

Çim sahaların en önemli özelliği sporculara yumuşak bir zemin ve yapılan spor branşlarının özelliklerini daha rahat ortaya koymalarını sağlayacak ortam sunmasıdır.


60. Soru

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için kaç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır?

Cevap

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için üç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır.


61. Soru

Bir salon sporu olan voleybol oyun sahası hangi bölgelerden oluşur?

Cevap

Diğer bir salon sporu olan voleybol oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur.


1. Soru

Üç adım atlama nasıl bir spordur?

Cevap

Sıçrama, adım atma ve atlama biçimindeki üç ayrı kesintisiz hareketin ardı ardına yapılarak, en uzak mesafeye ulaşmaya dayalı pist ve alan sporudur.

2. Soru

Atma yarışları kendi içinde kaç gruba ayrılır?

Cevap

Atma yarışları kendi içlerinde dört dalda yapılır: • Cirit atma, • Disk atma, • Çekiç atma, • Gülle atma.

3. Soru

Hentbol oyun alanı ölçüleri nedir?

Cevap

Hentbol oyun alanı 40 m x 20 m ölçülerinde, iki kale sahası ve bir oyun alanı içeren dikdörtgen şeklindedir. Uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa kenarlara kale çizgisi adı verilir. Emniyet alanı kenar çizgileri dışında en az 1 metre, kale çizgisi dışında en az 2 metre olmalıdır. Oyun alanındaki bütün çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Kale direkleri arasındaki çizgi 8 cm, diğer tüm çizgiler ise 5 cm genişliğinde olmalıdır.

4. Soru

Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellikler nedir?

Cevap

Yüksek atlamayı diğer yarışmalardan ayıran özellik üç tanedir: • Birincisi; mesafe dikey olarak ölçülür. • İkincisi; başarı ve başarısızlık belirli bir yükseklikteki çıtayı aşmaya bağlıdır. • Üçüncüsü ise atlet başarılı olduğu sürece sayısız deneme hakkına sahiptir.

5. Soru

Badminton topu nasıl bir özelliğe sahiptir?

Cevap

Badminton topu kaz tüyünden ya da sentetik malzemeden yapılır. Yapıldığı malzeme ne olursa olsun “tüy top” olarak adlandırılır. Tüy top; • Baş kısmı ve • Tüy kısmı olarak iki bölümden oluşur. Baş kısmının malzemesi mantardır ve üzeri ince bir beyaz deri tabakası ile kaplanmıştır. Tüy kısmı ise 14-16 adet kaz tüyünden ya da sentetik maddeden yapılır. Mantar kısmına belli aralıklarla dizilen tüy ya da sentetik madde birbirlerine ip ya da benzeri bir madde ile sıkıca başlanır. Mantar ile tüy arasında topların hızını belli eden yeşil, mavi ve kırmızı renkte ince bant şerit bulunur. Bunlardan; • Yeşil renk topun “yavaş” olduğunu, • Mavi renk topun “orta hızlı” olduğunu ve • Kırmızı renk ise topun “hızlı” olduğunu gösterir. Tüy topun ağırlığı 4.74 ila 5.50 gram arasındadır.

6. Soru

Polüretan spor zemin kaplaması nasıl olur?

Cevap

Genellikle spor salonlarında kullanılan tek parça, derzsiz ve birleşimsiz uygulanabilen kaplama çeşididir. Toz tutmaz, kolay temizlenebilir. Parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Dışarıda ve içeride uygulanan bu kaplama türü güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Matlaşmaz ve çatlamaz, kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır. Kaplanacak zemin yüzeyi kuru ve temiz olmalıdır. Kirli yüzeyler vakumlu hava ya da ılık su ile temizlenmelidir. Ek yeri içermez, uzun ömürlüdür. Top % 96 oranında (Jarre metodu) geri zıplar ve ters bir titreşim oluşturmaz. Sistemin uygulaması basit, ekonomik ve güvenlidir. Basketbol, hentbol, voleybol, tenis, jimnastik, güreş ve diğer tüm salon oyunları için ideal bir zemin kaplamasıdır.

7. Soru

Badminton oyun alanı ölçüleri nedir?

Cevap

Badminton oyununu oynayabilmek için dikdörtgen şeklinde bir alana, raket ve file’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Müsabakalar 3 set üzerinden oynanır ve 2 seti kazanan müsabakayı da kazanmış olur. Setler, 21 sayı üzerinden oynanır. Oyun alanı; • Tekler karşılaşması için 13.40 metre uzunluğunda ve 5.18 metre genişliğinde, • Çiftler karşılaşması içinse 13.40 metre uzunluğunda ve 6.10 metre genişliğindedir. Çizgi kalınlığı 4 cm olup sarı ya da beyaz renkte çizilir.

8. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan aletler nelerdir?

Cevap

Ritmik jimnastikte kullanılan aletler özelliklerine göre; • Sert (çember, top ve labut) ve • Yumuşak (ip ve kurdele) olmak üzere iki grupta toplanmaktadır.

9. Soru

Trambolinde sporcular kaç dalda yarışırlar?

Cevap

Trambolin jimnastikde sporcular; • Bireysel, • Takım ve • Senkronize adı altında üç dalda yarışırlar.

10. Soru

Çıkış takozunun görevi nedir?

Cevap

Sürat koşularında başlama atışı yapıldığı zaman atletlerin hızla ileri doğru atılmalarını ve maksimum ivmeyle koşuda en iyi pozisyona ulaşmalarını kolaylaştırır.

11. Soru

Yüzme branşında kullanılan yardımcı malzemeler nelerdir?

Cevap

Yüzme öğretiminde kullanılan yardımcı malzemelerden yüzme tahtası, yüzücülerin antrenmanlarında da kullandığı bir malzemedir. Suyun kaldırma gücünü arttırdığı ve destek verdiğinden dolayı tüm yüzme stillerinin bacak hareketleri çalışmalarında kullanılır. Uzunluğu 40-50 cm, eni 30-35 cm ve kalınlığı 4-5 cm olabilir. Plastik ya da sıkıştırılmış köpük malzemeden üretilir. Eğitim ve antrenmanlarda kullanılan pull-buoy malzemesinin uzunluğu 20 cm eni 10 cm ve kalınlığı 5 cm ebatlarında olabilir. Sıkıştırılmış köpük malzemeden üretilir. Yüzme sırasında bacak arasına yerleştirilerek bacakların hareketsiz kalmasını sağlar ve tamamen kol tekniğine yönelik çalışmalara yardımcı olur. Palet, kurbağalama yüzme stili dışında yüzücülerin ayak teknikleriyle beraber koordinasyonun sağlanması için kullanılan, yüzme hızını artıran yüzme yardımcı elemanıdır. Yumuşak plastik malzemeden yapılır. El paleti (kürekçik) ise hızlı yüzmeye olanak sağlar. Suyla daha geniş bir yüzeyle temas edildiğinden kol kaslarını daha çok çalıştırır. Sert plastikten üretilen el paletleri çeşitli ebatlar da ölçülendirilmektedir. Silikon malzemeden üretilen el paletleri ise eldiven şeklinde olup parmak araları perdelidir.

12. Soru

Pist yarışlarında kaç kulvar vardır ve ölçüleri nedir?

Cevap

Pist üzerinde 8 kulvar işaretlenerek, yarışmacıların birbirinden ayrılmaları sağlanmıştır. Kulvar çizgisi beyaz renkte olup kalınlıkları 5 cm, kulvar genişliği ise 1.22 cm’dir. Pist dışındaki kulvarların uzunlukları daima içteki kulvarlardan büyüktür. Kulvarlardan; • 1. Kulvar: 400 m, • 2. Kulvar: 407.04 m, • 3. Kulvar: 414.70 m, • 4. Kulvar: 422.37 m, • 5. Kulvar: 430.03 m, • 6. Kulvar: 437.70 m, • 7.Kulvar: 445.36 m ve • 8. Kulvar: 453.03 m uzunluğundadır.

13. Soru

Ciritin bayanlarda ve erkeklerde uzunluğu ve ağırlığı ne kadardır?

Cevap

Ciritin uzunluğu erkeklerde 260-270 cm, ağırlığı en az 800 gr, bayanlarda cirit uzunluğu 220-230 cm, ağırlığı ise en az 600 gr’dır.

14. Soru

Voleybol oyun alanı ölçüsü nedir?

Cevap

Voleybol oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur. Bu saha dikdörtgen ve simetriktir. Voleybol oyun alanı, 18 x 9 metre ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

15. Soru

Atletizm yarışmaları kaç ana kategoriye ayrılır?

Cevap

Atletizm yarışmaları üç ana kategoriye ayrılır. Bu kategoriler; • Koşular, • Atma ve • Atlamalardır.

16. Soru

Çekiç kaç parçadan oluşur?

Cevap

Çekiç; • Tutamak, • Sap ve • Gülle olmak üzere üç parçadan oluşur.

17. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan ip aletinin özellikleri nelerdir?

Cevap

Yumuşak aletlerden ip aleti, halattan ya da halatla aynı özellikleri gösteren sentetik bir maddeden yapılmaktadır. İpin uzunluğu jimnastikçinin boyu ile orantılı olmalıdır. Bu amaçla, jimnastikçi ipin ortasına basmalı ve daha sonra ipin uçlarını koltuk alt hizasına getirerek aletin boyu ayarlanır. İp aletinin uç kısımlarında sap kullanımına izin verilmez ancak uç kısımlarına bir ya da iki düğüm atılabilir. Ayrıca aletin uç kısımları en fazla 10 cm olmak üzere kaygan olmayan bir materyalle sarılabilir.

18. Soru

Futbol oyununda kullanılan topun özellikleri nelerdir?

Cevap

Oyunda kullanılan top; yuvarlak biçimde, deriden ya da onaylanmış bir malzemeden imal edilmiş, çevresi en çok 70 cm, en az 68 cm, ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gram, en az 410 gram olmalıdır. Topun içerisindeki havanın basıncı, deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600-1100 gr/cm2 ) arasında olacaktır.

19. Soru

Uzun atlama nasıl yapılır?

Cevap

Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılır.

20. Soru

Suni çim zeminler nasıldır?

Cevap

Suni çim yüzeyli zeminlerin üzerinde düzeltilmiş kumla dondurulmuş polimer dokulu halı tabakası vardır. Bu zeminlerde genellikle 10-20 mm kalınlığında kauçuk granüllerden oluşan şok emici altlık (shockpad) kullanır. Altlıklarda polipropilen, naylon polyolefin, polyethylene ve poliproplen karışımlarının kullanıldığı görülmektedir.

21. Soru

Aerobik jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu Aerobik Jimnastik Değerlendirme Kurallarına göre nasıl tanımlanmıştır?

Cevap

Aerobik jimnastik, Uluslararası Jimnastik Federasyonu Aerobik Jimnastik Değerlendirme Kurallarına göre; süreklilik arz eden hareket, esneklik, kuvvet ve yedi temel adımla birlikte mükemmel uygulanan güçlük elemanlarından oluşan geleneksel aerobik uygulamalardan oluşturulmuş, devamlılık gösteren karmaşık ve yüksek yoğunluklu hareket kalıplarının müzikle sunalabilme yeteneğidir şeklinde tanımlanmıştır.

22. Soru

Bayanlar artistik jimnastiği kaç disiplini içerir?

Cevap

Bayanların artistik jimnastiği dört disiplini içerir. Bunlar; • Atlama masası, • Asimetrik paralel, • Denge ve • Yer’dir.

23. Soru

Stafet nedir?

Cevap

Bayrak yarışlarında kullanılır. Yarışmacılar, yüzeyi pürüzsüz 30 cm uzunluğunda, 4 cm çapında 50 gr ağırlığında, içi boş alüminyum olan tek parça boruyu elden ele geçirerek yarışırlar.

24. Soru

Sportif amaçlı havuzlar nasıl açıklanabilir?

Cevap

Sportif amaçlı havuzlar, olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu olarak karşımıza çıkar. Ancak yarı olimpik diye bir tanım söz konusu değildir. Olimpik havuzlar; • Kısa kulvar ve • Uzun kulvar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Uygulamada 6 kulvarlı antrenman havuzları 25 x 16 metre olarak inşaa edilmektedir. Olimpik bir yüzme havuzun uzunluğu, çıkartılabilir elektronik zaman aleti kullanılıyorsa 50.01 metre, zaman aleti sabit tespit edilmişse 50 metre, eni ise 26 metre ve 10 kulvarlıdır. Ancak yarışlar sırasında, 10 kulvara sahip bu havuzların kenarlardaki iki kulvarı kullanılmaz. Olimpik yüzme havuzları en az 50 x 21 metre ebatlarında ve 8 kulvarlı olabilir. Kulvar genişliği 2.50 cm’dir. Su sıcaklığı en az 26-28 °C olmalıdır.

25. Soru

Sentetik çim zeminlerin avantajları nelerdir?

Cevap

Sentetik çim zeminlerin avantajları şöyle sıralanabilir: • Rahat kayış ve düşük tutuş özelliği, • Hareket olanağını artıran tasarım, • Kum ve kauçuktan oluşan yumuşatılmış zemin, • Top zıplama normlarına uygunluk, • Düşme anında sakatlığı önleyen tasarım, • Yüksek ultraviyole direnci, • Estetik görünüm.

26. Soru

Spor tesislerinin kurulup kullanımına geçildikten sonra nasıl prensipler uygulanmalıdır?

Cevap

Spor tesisleri kurulup kullanıma geçildikten sonra bir takım genel prensiplere uyulmalıdır. Bunlar can güvenliği ve sporcu sağlığı başta olmak üzere, havalandırma, aydınlatma, ısıtma ve zemin gibi faktörlerde standardı yakalamaktır. Teknolojik gelişmelerden yararlanarak yapılacak olan kontrol, bakım ve onarım hizmetleri, tesisin verimli bir şekilde işleyişinin devamını sağlayacaktır.

27. Soru

Çıkış takozu nedir?

Cevap

Çıkış takozu (starting blocks): Sürat koşularında başlama atışı yapıldığı zaman atletlerin hızla ileri doğru atılmalarını ve maksimum ivmeyle koşuda en iyi pozisyona ulaşmalarını kolaylaştırır.

28. Soru

Jimnastikçilerin kıyafeti nasıldır?

Cevap

Jimnastikcilerin kıyafeti, bayanlarda tek renk vücutlarına yapışan tayt ya da mayo, trambolin patiği ya da beyaz çorap, erkeklerde kolsuz üst, tek renk jimnastik pantolonu ve jimnastik pantolonu renginde ya da beyaz renkte trambolin patiğinden oluşmaktadır.

29. Soru

Engel koşularında engel yüksekliği, engel sayısı ve engeller arası mesafe nedir?

Cevap

Sürat koşusu engeli, 100 m bayanlarda engel yüksekliği 84 cm, engel sayısı 10, engeller arası mesafe 8.50 m’dir. 110 m erkeklerde engel yüksekliği 106.7 cm, engel sayısı 10, engeller arası mesafe 9.14 m’dir.

30. Soru

Koşarak hız aldıktan sonra, iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılan atletizm dalı nedir?

Cevap

Yüksek Atlama: Koşarak hız aldıktan sonra, iki dik sehpanın arasındaki çıtanın üzerinden atlayarak yapılır.

31. Soru

Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılan atletizm dalı nedir?

Cevap

Uzun Atlama: Yaklaşık 45 metreyi bulan hız alma mesafesinden koşularak, zemin hizasındaki gerilme sahasını geçmeden, kum havuzuna atlanılarak yapılır.

32. Soru

Futbol oyun alanının ölçüleri nedir?

Cevap

Futbol oyun alanı dikdörtgen şekilde ve uzunluğu en çok 120, en az 90 metre; genişliği de en çok 90, en az 45 metredir. Uluslararası maçların oynanacağı alanların uzunluğu en çok 110, en az 100; genişliği de en çok 75, en az 64 metredir.

33. Soru

Basketbol oyun alanı nasıl açıklanabilir?

Cevap

Basketbol oyun alanı dikdörtgen, düz, engelsiz sert bir yüzeydir. FIBA’nın resmi karşılaşmalarında ve yeni yapılan bütün sahalarda sahanın ölçüleri, sınır çizgilerinin iç tarafından ölçüldüğünde, 28 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olmalıdır. Tüm çizgiler aynı renkte (tercihen beyaz) ve 5 cm genişliğinde olmalıdır.

34. Soru

On bir kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve oyuncuların, özel bir topu el ve kollarını kullanmadan rakip kale içine atmayı hedeflediği spor dalının adı nedir?

Cevap

Futbol; on bir kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve oyuncuların, özel bir topu el ve kollarını kullanmadan rakip kale içine atmayı hedefleyen bir spor dalıdır.

35. Soru

Gülle atma alanı nasıldır?

Cevap

Gülle atma alanı, 2.50 metre çapında beton olup; etrafında metal bir çember bulunmaktadır. Çemberin ön kenarında atletin içeride kalmasını sağlayan çarpma tahtası bulunur.

36. Soru

Spor tesislerinde salon dışında ve salon içinde kullanılan malzemelerin bakımı ve temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır?

Cevap

Salon dışında ve salon içinde kullanılan malzemelerin bakımı ve temizliği günlük olarak yapılmalı (kurulama, silme, yıkama, yağlama vb.) ve malzemeler düzgün bir şekilde depolara
yerleştirilmelidir.

37. Soru

Yatay bir çıtanın üstünden bir sırık yardımıyla atlamaya dayanan atletizm dalına ne ad verilir?

Cevap

Sırıkla Yüksek Atlama: Yatay bir çıtanın üstünden bir sırık yardımıyla atlamaya dayanan bir atletizm dalıdır.

38. Soru

Hentbol topu hangi madde kullanılarak yapılmalıdır?

Cevap

Hentbol topu deri ya da sentetik maddeden yapılmış ve küre şeklinde olmalıdır.

39. Soru

Uluslararası Jimnastik Federasyonu yarışmaları kaç branşa ayırmıştır ?

Cevap

Uluslararası Jimnastik Federasyonu yarışmaları beş branşa ayırmıştır. Bunlar; • Artistik Jimnastik, • Ritmik Jimnastik, • Trambolin Jimnastik, • Aerobik Jimnastik • Genel Jimnastik’dir.

40. Soru

Badminton topu hangi malzemeden yapılır?

Cevap

Badminton topu kaz tüyünden ya da sentetik malzemeden yapılır.

41. Soru

Basketbol oyuncu formaları nasıl olmalıdır?

Cevap

Basketbol oyuncu formalarının önü ve arkası aynı renkte olmalıdır. Yazılı tıbbi rapor olmadıkça, şekli ne olursa olsun, formanın içine tişört giyilemez. Numaralar 4’ten başlayıp 15’ te biter.

42. Soru

Ritmik jimnastikte kullanılan kurdele aletinin özellikleri nelerdir?

Cevap

Kurdele aleti ise ritmik jimnastikte kullanılan en uzun alet olan kurdele; • Sap ve • Kumaş olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Sap kısmı; tahta, bambu, plastik ya da fiberglastan yapılabilir. Boyu 50-60 cm’dir. Sapın çapı 0.6-1 cm arasında olup en geniş olan alt kısmı ise en fazla 1 cm olmalıdır. Kumaş kısmının bütünü tek bir renkte olabileceği gibi, iki ya da çık renkli olarak da kullanılabilmektedir. Genişliği 4-6 cm arasındadır. Ağırlığı ise, sopa ve bağlantılar hariç en az 35 gr olmalıdır. Kurdelenin toplam uzunluğu 6 metre olmalıdır. Sopaya bağlandığı uç kısmından itibaren en fazla 1 metrelik kısmı çift katlı olabilir.

43. Soru

Genel jimnastik nasıl tanımlanabilir?

Cevap

Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ile taşınabilir her türlü aracın kullanılabileceği, içerisinde dans ve çeşitli jimnastik hareketleri olan hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümü ağır basan bir grup jimnastiğidir.

44. Soru

Hentbol’da yaş guruplarına göre oyun süresi ne kadardır?

Cevap

Hentbol’da yaş guruplarına göre oyun süresi; • 8-12 Yaş arasında olan takımlar 2 x 20 dakika, • 12-16 yaş arası takımlar 2 x 25 dakika ve • 16 üstü yaş grubundaki takımlar için normal oyun süresi 2 x 30 dakikadır. Her durumda devre arası 10 dakika olarak belirlenmiştir.

45. Soru

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna ne denir?

Cevap

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna ‘’yüzme’’ denir.

46. Soru

Hentbol oyun alanı ne ölçülerde ve hangi şekildedir?

Cevap

Hentbol oyun alanı 40 m x 20 m ölçülerinde, iki kale sahası ve bir oyun alanı içeren dikdörtgen şeklindedir.

47. Soru

Futbolda bir oyuncunun zorunlu kıyafeti nelerden oluşur?

Cevap

Bir oyuncunun zorunlu kıyafeti forma, şort, tozluk, tekmelik ve ayakkabılardan oluşur.

48. Soru

Yüzme ve yüzme havuzu nedir?

Cevap

Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak, el ve ayakların çırpılması yoluyla vücudun su içinde ilerletilmesine dayanan su sporuna “yüzme” denir. Yüzme branşının spor, yarışma, sosyal ve sağlıklı yaşam amacı ile uygulandığı tesislere de “yüzme havuzu” denir.

49. Soru

Hentbol oyuncularının kıyafetleri nelerden oluşur?

Cevap

Oyuncuların kıyafeti forma, şort, çorap ve ayakkabıdan oluşur. Oyuncuların giyimi kaleci hariç aynıdır.

50. Soru

Spor tesislerinden yararlanacak olan kişilerin etkinliklere katılmadan önce hangi kontrolden geçmeleri gerekir?

Cevap

Spor tesislerinden yararlanacak olan kişilerin etkinliklere katılmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. 

51. Soru

Basketbol oyun alanı nasıl bir yüzeydir?

Cevap

Basketbol oyun alanı dikdörtgen, düz, engelsiz sert bir yüzeydir.

52. Soru

Türkiye Futbol Federasyonu Stadyum ve Güvenlik Komitesi Talimatına göre futbol sahalarının aydınlatma sistemi ortalama hangi yoğunluğa sahip olmalıdır?

Cevap

Futbol sahalarının aydınlatma sistemi Türkiye Futbol Federasyonu Stadyum ve Güvenlik Komitesi Talimatına göre; stadyum kategorisi sabit kameralara karşı Süper Lig: 1200 – 800 Lux ortalama yoğunluğa sahip olmalıdır.

53. Soru

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için kullanılan birincil ölçüm sistemi nedir?

Cevap

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için üç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır. Birinci ölçüm sistemi el kronometresi ile zaman ölçümüdür.

54. Soru

Badminton oyununda kullanılan raket hangi bölümlerden oluşur?

Cevap

Badminton oyununda kullanılan raket ise; sap, şaft, raket boynu ve raket başı bölümlerinden oluşur

55. Soru

Badminton müsabakaları kaç set üzerinden oynanır?

Cevap

Müsabakalar 3 set üzerinden oynanır ve 2 seti kazanan müsabakayıda kazanmış olur.

56. Soru

Atlamalar kaç kategoriye ayrılır?

Cevap

Atlamalar dört kategoriye ayrılır: • Uzun atlama, • Üç adım atlama, • Yüksek atlama, • Sırıkla yüksek atlama.

57. Soru

Pist yarışlarında koşu zemin malzemeleri nasıldır?

Cevap

Temel olarak koşu zemin malzemeleri sentetik ve kauçuk olan bir malzemenin bileşiğidir.

58. Soru

Erkekler artistik jimnastiği kaç disiplini içerir?

Cevap

Erkeklerin artistik jimnastiği altı disiplini içerir. Bunlar; • Yer, • Kulplu beygir, • Halka, • Atlama masası, • Paralel ve • Barfiks’dir.

59. Soru

Çim sahaların en önemli özelliği nedir?

Cevap

Çim sahaların en önemli özelliği sporculara yumuşak bir zemin ve yapılan spor branşlarının özelliklerini daha rahat ortaya koymalarını sağlayacak ortam sunmasıdır.

60. Soru

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için kaç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır?

Cevap

Atletizm yarışmalarında zaman tespiti için üç zaman ölçümü sistemi kullanılmaktadır.

61. Soru

Bir salon sporu olan voleybol oyun sahası hangi bölgelerden oluşur?

Cevap

Diğer bir salon sporu olan voleybol oyun sahası, oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.