Açıköğretim Ders Notları

Web Yayıncılığı Araçları Dersi 3. Ünite Sorularla Öğrenelim

Açıköğretim ders notları öğrenciler tarafından ders çalışma esnasında hazırlanmakta olup diğer ders çalışacak öğrenciler için paylaşılmaktadır. Sizlerde hazırladığınız ders notlarını paylaşmak istiyorsanız bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretim derslerinden Web Yayıncılığı Araçları Dersi 3. Ünite Sorularla Öğrenelim için hazırlanan  ders çalışma dokümanına (ders özeti / sorularla öğrenelim) aşağıdan erişebilirsiniz. AÖF Ders Notları ile sınavlara çok daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

Web Yayıncılığı Yardımcı Araçları

1. Soru

Cyberduck programını tanımlayınız?

Cevap

Cyberduck, dosyalarımızı web ortamına aktarabilmemizi ve indirebilmemizi sağlayan bir FTP programıdır. Cyberduck ücretsiz (freeware) açık kaynak kodlu bir FTP programıdır. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmıştır.


2. Soru

FileZilla programının kaç farklı türü vardır?

Cevap

FileZilla programının iki türü bulunmaktadır. Bunlar FileZilla Client (İstemci) ve FileZilla Server (Sunucu) programlarıdır.


3. Soru

FileZilla client programı hangi dosya transferi protokollerini destekler?

Cevap

FTP, FTPS (FTP SSL) ve SFTP (SSH FTP) dosya transfer protokollerini destekler.


4. Soru

FileZilla programı menüsünde yer alan “Görünüm > Klasör Karşılaştırma > Etkileştir” komutunun kısayolu hangisidir?

Cevap

Ctrl+O


5. Soru

Total commander programını tanımlayınız?

Cevap

Total Commander, Windows işletim sistemi için geliştirilen bir dosya yöneticisi programıdır. Total Commander’ın Windows’un kendi dosya yöneticisi olan File Explorer’a göre en önemli farkı olarak yan yana iki bölmeden/pencereden oluşan bir yapısının olmasıdır. Böylelikle dosya kopyalama ve taşıma vb. işlemler program içinde ekranlar arasında kolaylıkla yapılabilmektedir. Total Commander Shareware (paylaşımlı) bir dosya yöneticisi programıdır. Paylaşımlı olan programın demo versiyonu indirilip 30 gün Freeware (ücretsiz) kullanılabilir. 30 gün sonra ya program satın alınmalı ya da program bilgisayardan silinmelidir.


6. Soru

FreeCommander programında dosya arşivleme nasıl yapılır?

Cevap

FreeCommander programında dosyaları arşivlemek için aşağıdaki adımlar izlenir.

 1. Sol pencereden arşivlenecek dosya ya da klasör seçilir. Hedef pencere olan sağ pencereden arşivlenecek dosyanın kaydedileceği konum seçilir (Bu işlem sağ pencereden sol pencereye de yapılabilir).
 2. Menüden “Dosya > Arşivle”ye tıklanır veya “Alt+F5” tuşlarına basılır.
 3. Arşivleme işlemi tamamlanmış olur. Dosya ya da klasör arşivlenmiş olacaktır.

7. Soru

Total commander programının çoklu yeniden adlandırma özelliği nedir? Açıklayınız?

Cevap

Çoklu yeniden adlandırma aracı ile birçok dosyanın adı tekrar adlandırılabilir. Örneğin bilgisayarınızda depoladığınız fotoğrafların daha düzenli adlandırılmasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Dosya adının yanına otomatik olarak tarih bilgisini vb. ekleyerek ve/veya resimlere otomatik artan numara ekleyerek birçok dosyayı tek bir komutla adlandırabilirsiniz.


8. Soru

Commander One programında “Masaüstüne git” komutuna kısayol tuşu nasıl atanır?

Cevap

 1. Menüden “Commander One > Preferences”e tıklanır. Açılan pencerede “Hotkeys (Kısayol tuşları)” sekmesine tıklanır.
 2. Karşımıza gelen pencerede “Navigation” başlığının altında “Go to dekstop (Masaüstüne git)” komutuna kısayol olarak üçlü tuş kombinasyonu atandığı görülmektedir. Burada “Go to dekstop” komutuna ikinci bir kısayol tuşu eklenebildiği gibi var olan kısayol tuşu da değiştirilebilir. Biz ikinci bir kısayol tuşu ekleyelim. Bunun için “Go to dekstop” satırının sonunda “Secondary key (İkincil anahtar)” sütununa çift tıklanır.
 3. O hücrede “Press keys (Tuşlara bas)” yazısı belirir. Klavyeden basacağınız tek bir tuş ya da tuş kombinasyonu buraya eklenir. Biz bu örnekte F12 tuşuna basalım.
 4. İlgili hücrede F12 yazısının belirdiğini göreceksiniz. Artık sol ya da sağ penceredeyken masaüstüne gitmek için F12 tuşuna basmanız yeterlidir.

9. Soru

Cyberduck hangi platformlarda çalışır?

Cevap

Windows ve macOS platformlarında çalışmaktadır.


10. Soru

Cyberduck programı farklı dillerde kullanılabilir mi?

Cevap

Cyberduck, farklı dillerde kullanılabilir. Türkçe dahil 30’u aşkın dil desteği vardır.


11. Soru

Total commander programının dosya arşivleme özelliğini nedir? Açıklayınız?

Cevap

Dosyaları arşivleme (sıkıştırma): Zip sıkıştırma formatını kullanarak kendi içerisinden dosyaları sıkıştırabilmektedir. Bilgisayarınızda ayrıca zip programının kurulu olmasına gerek yoktur. Total Commander kendisi bunu yapmaktadır. Ayrıca eklenti (plugin) olarak ek sıkıştırma formatları programa eklenebilir.


12. Soru

FreeCommander programını tanımlayınız?

Cevap

FreeCommander, Windows işletim sistemi ile uyumlu ücretsiz bir dosya yöneticisi programıdır. Programın iki pencereli olması, Windows’un kendi işletim sistemi olan File Explorer’a göre dosyaları daha kolay taşınması ve kopyalanmasını sağlamaktadır. Program ücretsizdir ancak bağış kabul edilmektedir. Windows 32 bit işletim sistemi ile uyumlu FreeCommander ücretsizdir ancak 64 bit versiyonu bonus olması için sadece bağış verenlere verilmektedir.


13. Soru

FileZilla programını tanımlayınız?

Cevap

FileZilla, dosyalarımızı web ortamına aktarabilmemizi ve indirebilmemizi sağlayan bir FTP programıdır.


14. Soru

Cyberduck ile çevrimiçi bulut sistemlere bağlanılabilir mi?

Cevap

Google Drive, Dropbox, Amazon S3, Google Cloud Storage, Rackspace Cloud Files, Backblaze B2 ve Windows Azure çevrimiçi bulut sistemleri ile bağlantı kurabilir. Dosyaları yerel bilgisayara senkronize etmeden herhangi bir Google Drive ya da Dropbox hesabına ulaşılabilir.


15. Soru

Total commander programının genel özellikleri nelerdir?

Cevap

Paylaşımlı bir programdır. Windows işletim sistemi için geliştirilmiştir. Program çift bölmeli/pencereli (dual pane) yapıdadır. Sekmelerle çalışır. Aynı anda en fazla 10 ftp bağlantısı yapılabilir. Bağlantılar arası geçiş yapılabilir. Türkçe dahil 40’ı aşkın dil desteği vardır.


16. Soru

Commander One programını tanımlayınız?

Cevap

Commander One, dosya yöneticisi programıdır. Bilgisayarınızdaki dosyalar ile işlemler yapmanıza yardımcı olur. macOS işletim sistemi için geliştirilen Commander One programının ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Program, iki bölmeli/pencereli yapıda olması ve diğer özellikleri ile macOS’un kendi dosya yöneticisi olan Finder’e alternatif olarak görülmektedir. Bazı temel özellikler dışındaki ftp sunucusuna bağlanma, dropbox gibi bulut sistemlerine bağlanma özellikleri ücretli versiyonunda bulunmaktadır. Programın ücretli versiyonu olan Commander One PRO pack versiyonu 15 gün ücretsiz kullanılarak test edilebilir.


17. Soru

Commander One programında dosya silme işlemi nasıl yapılır?

Cevap

 1. Sol pencerede silinmek istenen dosya ya da klasörün bulunduğu konum açılır (Bu işlem sağ pencerede de yapılabilir).
 2. Sol penceredeki silinecek dosya ya da klasör seçilir. Cmd tuşuna basılı tutularak farenin sol tuşu ile silinmek istenen dosyalar/klasörler seçilebilir.
 3. F8 tuşuna basılır. Karşımıza gelen pencerede “Ok (Tamam)” butonuna tıkayarak silme işlemini tamamlamış oluruz.

18. Soru

Commander One programında dosya taşıma işlemi nasıl yapılır?

Cevap

 1. İki pencereli programın sol penceresinde taşınacak dosyanın/klasörün olduğu kaynak konum açılır. Sağ pencereye ise taşınmak istenen hedef konum açılır (Sağ pencereden sol pencereye de taşıma işlemi yapılabilir).
 2. Sol penceredeki taşınacak dosya ya da klasör seçilir. Cmd tuşuna basılı tutularak farenin sol tuşu ile taşınmak istenen dosyalar/klasörler seçilebilir.
 3. F6 tuşuna basılır. Karşımıza gelen pencerede “Ok (Tamam)” butonuna tıkayarak sağ tarafa taşıma işlemini tamamlamış oluruz.

19. Soru

FreeCommander programının özellikleri nelerdir?

Cevap

 • Windows için geliştirilmiştir.
 • Program çift pencereli yapıdadır.
 • Sekmelerle çalışma olanağı sunar.
 • Türkçe dahil 30’u aşkın dil desteği vardır.
 • Dosyaları ve klasörleri kopyalama, taşıma, silme ve yeniden adlandırma gibi temel dosya işlemlerini yapar.
 • Entegre dosya görüntüleyicisi vardır. Bazı metin ve resim formatları görüntülenebilir.
 • Zip formatında dosya arşivlenip arşiv açılabilir. Diğer arşivleme formatları (rar, 7z vb.) için eklentileri bulunmaktadır.
 • Sürükle-bırak yöntemi ile kendi pencereleri arasında ve Windows ile kendi arasında dosya kopyalama veya silme gibi işlemler yapılabilir.
 • Dosya araması yapılabilir. Bazı belgelerde metin içeriğinde arama yapmak mümkündür.
 • Çoklu adlandırma aracı ile birçok dosyanın adını aynı anda adlandırabilirsiniz.
 • Klasör karşılaştırılıp senkronize edilebilir.
 • Entegre DOS komut istemcisine sahiptir.
 • Ekran görüntüsü alınabilir.
 • Büyük dosyalar küçük parçalara bölünebilir.
 • FTP dosya transfer protokolünü destekler

20. Soru

FreeCommander programında klasör senkronizasyonu nasıl yapılır?

Cevap

FreeCommander programında klasörleri senkronize etmek için aşağıdaki adımlar izlenir.

 1. Sol ve sağ pencerelere senkronize edilecek klasörler açılır.
 2. Menüden “Klasör > Eşitle” seçilir veya “Alt+S” tuşlarına basılır.
 3. Karşımıza “Eşitleme” penceresi çıkacaktır. “Dosyalar” sekmesinde yer alan “Karşılaştır” butonuna tıklanır. Dosyalar birbiri ile aynı ise “=” işareti gelmektedir. Dosyalarda yer alan farklılıklar ise ekranda renkli oklarla belirtilir. Bu renkli okların anlamları “Dosyalar” sekmesinin “Görünüm” alt menüsünde ilgili işaretin üzerine gelindiğinde yazmaktadır.
 4. “Eşitle” butonuna tıklandıktan sonra klasörlerin içindeki dosyaların eşitlenmesinin sağlanması için sağdan sola, soldan sağa dosya aktarımları olabilir. Yapılacak işlemlere ilişkin bir uyarı penceresi ekrana gelir. Burada “Tamam” butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

1. Soru

Cyberduck programını tanımlayınız?

Cevap

Cyberduck, dosyalarımızı web ortamına aktarabilmemizi ve indirebilmemizi sağlayan bir FTP programıdır. Cyberduck ücretsiz (freeware) açık kaynak kodlu bir FTP programıdır. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmıştır.

2. Soru

FileZilla programının kaç farklı türü vardır?

Cevap

FileZilla programının iki türü bulunmaktadır. Bunlar FileZilla Client (İstemci) ve FileZilla Server (Sunucu) programlarıdır.

3. Soru

FileZilla client programı hangi dosya transferi protokollerini destekler?

Cevap

FTP, FTPS (FTP SSL) ve SFTP (SSH FTP) dosya transfer protokollerini destekler.

4. Soru

FileZilla programı menüsünde yer alan “Görünüm > Klasör Karşılaştırma > Etkileştir” komutunun kısayolu hangisidir?

Cevap

Ctrl+O

5. Soru

Total commander programını tanımlayınız?

Cevap

Total Commander, Windows işletim sistemi için geliştirilen bir dosya yöneticisi programıdır. Total Commander’ın Windows’un kendi dosya yöneticisi olan File Explorer’a göre en önemli farkı olarak yan yana iki bölmeden/pencereden oluşan bir yapısının olmasıdır. Böylelikle dosya kopyalama ve taşıma vb. işlemler program içinde ekranlar arasında kolaylıkla yapılabilmektedir. Total Commander Shareware (paylaşımlı) bir dosya yöneticisi programıdır. Paylaşımlı olan programın demo versiyonu indirilip 30 gün Freeware (ücretsiz) kullanılabilir. 30 gün sonra ya program satın alınmalı ya da program bilgisayardan silinmelidir.

6. Soru

FreeCommander programında dosya arşivleme nasıl yapılır?

Cevap

FreeCommander programında dosyaları arşivlemek için aşağıdaki adımlar izlenir.

 1. Sol pencereden arşivlenecek dosya ya da klasör seçilir. Hedef pencere olan sağ pencereden arşivlenecek dosyanın kaydedileceği konum seçilir (Bu işlem sağ pencereden sol pencereye de yapılabilir).
 2. Menüden “Dosya > Arşivle”ye tıklanır veya “Alt+F5” tuşlarına basılır.
 3. Arşivleme işlemi tamamlanmış olur. Dosya ya da klasör arşivlenmiş olacaktır.
7. Soru

Total commander programının çoklu yeniden adlandırma özelliği nedir? Açıklayınız?

Cevap

Çoklu yeniden adlandırma aracı ile birçok dosyanın adı tekrar adlandırılabilir. Örneğin bilgisayarınızda depoladığınız fotoğrafların daha düzenli adlandırılmasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Dosya adının yanına otomatik olarak tarih bilgisini vb. ekleyerek ve/veya resimlere otomatik artan numara ekleyerek birçok dosyayı tek bir komutla adlandırabilirsiniz.

8. Soru

Commander One programında “Masaüstüne git” komutuna kısayol tuşu nasıl atanır?

Cevap

 1. Menüden “Commander One > Preferences”e tıklanır. Açılan pencerede “Hotkeys (Kısayol tuşları)” sekmesine tıklanır.
 2. Karşımıza gelen pencerede “Navigation” başlığının altında “Go to dekstop (Masaüstüne git)” komutuna kısayol olarak üçlü tuş kombinasyonu atandığı görülmektedir. Burada “Go to dekstop” komutuna ikinci bir kısayol tuşu eklenebildiği gibi var olan kısayol tuşu da değiştirilebilir. Biz ikinci bir kısayol tuşu ekleyelim. Bunun için “Go to dekstop” satırının sonunda “Secondary key (İkincil anahtar)” sütununa çift tıklanır.
 3. O hücrede “Press keys (Tuşlara bas)” yazısı belirir. Klavyeden basacağınız tek bir tuş ya da tuş kombinasyonu buraya eklenir. Biz bu örnekte F12 tuşuna basalım.
 4. İlgili hücrede F12 yazısının belirdiğini göreceksiniz. Artık sol ya da sağ penceredeyken masaüstüne gitmek için F12 tuşuna basmanız yeterlidir.
9. Soru

Cyberduck hangi platformlarda çalışır?

Cevap

Windows ve macOS platformlarında çalışmaktadır.

10. Soru

Cyberduck programı farklı dillerde kullanılabilir mi?

Cevap

Cyberduck, farklı dillerde kullanılabilir. Türkçe dahil 30’u aşkın dil desteği vardır.

11. Soru

Total commander programının dosya arşivleme özelliğini nedir? Açıklayınız?

Cevap

Dosyaları arşivleme (sıkıştırma): Zip sıkıştırma formatını kullanarak kendi içerisinden dosyaları sıkıştırabilmektedir. Bilgisayarınızda ayrıca zip programının kurulu olmasına gerek yoktur. Total Commander kendisi bunu yapmaktadır. Ayrıca eklenti (plugin) olarak ek sıkıştırma formatları programa eklenebilir.

12. Soru

FreeCommander programını tanımlayınız?

Cevap

FreeCommander, Windows işletim sistemi ile uyumlu ücretsiz bir dosya yöneticisi programıdır. Programın iki pencereli olması, Windows’un kendi işletim sistemi olan File Explorer’a göre dosyaları daha kolay taşınması ve kopyalanmasını sağlamaktadır. Program ücretsizdir ancak bağış kabul edilmektedir. Windows 32 bit işletim sistemi ile uyumlu FreeCommander ücretsizdir ancak 64 bit versiyonu bonus olması için sadece bağış verenlere verilmektedir.

13. Soru

FileZilla programını tanımlayınız?

Cevap

FileZilla, dosyalarımızı web ortamına aktarabilmemizi ve indirebilmemizi sağlayan bir FTP programıdır.

14. Soru

Cyberduck ile çevrimiçi bulut sistemlere bağlanılabilir mi?

Cevap

Google Drive, Dropbox, Amazon S3, Google Cloud Storage, Rackspace Cloud Files, Backblaze B2 ve Windows Azure çevrimiçi bulut sistemleri ile bağlantı kurabilir. Dosyaları yerel bilgisayara senkronize etmeden herhangi bir Google Drive ya da Dropbox hesabına ulaşılabilir.

15. Soru

Total commander programının genel özellikleri nelerdir?

Cevap

Paylaşımlı bir programdır. Windows işletim sistemi için geliştirilmiştir. Program çift bölmeli/pencereli (dual pane) yapıdadır. Sekmelerle çalışır. Aynı anda en fazla 10 ftp bağlantısı yapılabilir. Bağlantılar arası geçiş yapılabilir. Türkçe dahil 40’ı aşkın dil desteği vardır.

16. Soru

Commander One programını tanımlayınız?

Cevap

Commander One, dosya yöneticisi programıdır. Bilgisayarınızdaki dosyalar ile işlemler yapmanıza yardımcı olur. macOS işletim sistemi için geliştirilen Commander One programının ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Program, iki bölmeli/pencereli yapıda olması ve diğer özellikleri ile macOS’un kendi dosya yöneticisi olan Finder’e alternatif olarak görülmektedir. Bazı temel özellikler dışındaki ftp sunucusuna bağlanma, dropbox gibi bulut sistemlerine bağlanma özellikleri ücretli versiyonunda bulunmaktadır. Programın ücretli versiyonu olan Commander One PRO pack versiyonu 15 gün ücretsiz kullanılarak test edilebilir.

17. Soru

Commander One programında dosya silme işlemi nasıl yapılır?

Cevap

 1. Sol pencerede silinmek istenen dosya ya da klasörün bulunduğu konum açılır (Bu işlem sağ pencerede de yapılabilir).
 2. Sol penceredeki silinecek dosya ya da klasör seçilir. Cmd tuşuna basılı tutularak farenin sol tuşu ile silinmek istenen dosyalar/klasörler seçilebilir.
 3. F8 tuşuna basılır. Karşımıza gelen pencerede “Ok (Tamam)” butonuna tıkayarak silme işlemini tamamlamış oluruz.
18. Soru

Commander One programında dosya taşıma işlemi nasıl yapılır?

Cevap

 1. İki pencereli programın sol penceresinde taşınacak dosyanın/klasörün olduğu kaynak konum açılır. Sağ pencereye ise taşınmak istenen hedef konum açılır (Sağ pencereden sol pencereye de taşıma işlemi yapılabilir).
 2. Sol penceredeki taşınacak dosya ya da klasör seçilir. Cmd tuşuna basılı tutularak farenin sol tuşu ile taşınmak istenen dosyalar/klasörler seçilebilir.
 3. F6 tuşuna basılır. Karşımıza gelen pencerede “Ok (Tamam)” butonuna tıkayarak sağ tarafa taşıma işlemini tamamlamış oluruz.
19. Soru

FreeCommander programının özellikleri nelerdir?

Cevap

 • Windows için geliştirilmiştir.
 • Program çift pencereli yapıdadır.
 • Sekmelerle çalışma olanağı sunar.
 • Türkçe dahil 30’u aşkın dil desteği vardır.
 • Dosyaları ve klasörleri kopyalama, taşıma, silme ve yeniden adlandırma gibi temel dosya işlemlerini yapar.
 • Entegre dosya görüntüleyicisi vardır. Bazı metin ve resim formatları görüntülenebilir.
 • Zip formatında dosya arşivlenip arşiv açılabilir. Diğer arşivleme formatları (rar, 7z vb.) için eklentileri bulunmaktadır.
 • Sürükle-bırak yöntemi ile kendi pencereleri arasında ve Windows ile kendi arasında dosya kopyalama veya silme gibi işlemler yapılabilir.
 • Dosya araması yapılabilir. Bazı belgelerde metin içeriğinde arama yapmak mümkündür.
 • Çoklu adlandırma aracı ile birçok dosyanın adını aynı anda adlandırabilirsiniz.
 • Klasör karşılaştırılıp senkronize edilebilir.
 • Entegre DOS komut istemcisine sahiptir.
 • Ekran görüntüsü alınabilir.
 • Büyük dosyalar küçük parçalara bölünebilir.
 • FTP dosya transfer protokolünü destekler
20. Soru

FreeCommander programında klasör senkronizasyonu nasıl yapılır?

Cevap

FreeCommander programında klasörleri senkronize etmek için aşağıdaki adımlar izlenir.

 1. Sol ve sağ pencerelere senkronize edilecek klasörler açılır.
 2. Menüden “Klasör > Eşitle” seçilir veya “Alt+S” tuşlarına basılır.
 3. Karşımıza “Eşitleme” penceresi çıkacaktır. “Dosyalar” sekmesinde yer alan “Karşılaştır” butonuna tıklanır. Dosyalar birbiri ile aynı ise “=” işareti gelmektedir. Dosyalarda yer alan farklılıklar ise ekranda renkli oklarla belirtilir. Bu renkli okların anlamları “Dosyalar” sekmesinin “Görünüm” alt menüsünde ilgili işaretin üzerine gelindiğinde yazmaktadır.
 4. “Eşitle” butonuna tıklandıktan sonra klasörlerin içindeki dosyaların eşitlenmesinin sağlanması için sağdan sola, soldan sağa dosya aktarımları olabilir. Yapılacak işlemlere ilişkin bir uyarı penceresi ekrana gelir. Burada “Tamam” butonuna tıklanır ve işlem tamamlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.